Vücudunuzu Şaşırtarak Kilo Vermek Sağlıklı mıdır? Yo-Yo Diyeti

Yo-yo diyeti, bir kısıtlı yemek yeme ve bir de aşırı yemek yeme döneminden oluşur. Kısa sürede büyük ölçüde kilo verdiren bu diyet, uzun vadede ise yarar sağlamaz.

Yo-yo diyeti, vücudu şaşırtarak kilo vermeyi amaçlayan bir diyet çeşitidir. Diyet öncesinde günlük aldığınız kalori miktarı 1800 ise bu miktar 1200′ e düşürülür. Vücut 1800 kalori alırken birden 1200 ‘e düştüğünden şaşırır ve kilo vermeye başlanır. Kısa sürede büyük kilolar verilir. Daha sonra vücur 1200 kaloriye alıştığında ise birden 1800 kaloriye çıkılır. Böylece metabolizma hızlanmış olur.

Yo-yo diyeti sağlığa zararlı mı?

Yo-yo diyeti diğer uygulanan şok diyetler gibi sağlığa zararlıdır. Kısa süredekilo verdiren diyetler, uzun vadede o verilen kiloların, geri daha fazlası ile alınmasına neden olacağı için sağlıksız diyetlerdendir.

Yo-yo diyetinin sağlığa birçok olumsuz etkileri vardır. Yo-yo diyetinde uygulanan kalori düşürtmek ve arttırmak yöntemi iştahın açılmasına daha fazla kalori alınmasına sebeb olmaktadır. Bu yöntem de verdiğiniz kiloların daha fazla geri lacağınız anlamına gelmektedir.

Kilo vermede diyetisyenlerin hedeflediği vücuttaki yağ oranını azaltmak ve kas oranını artırmaktır. Bu uygulanan diyetle vücut kas ve yağ kütlesi kaybeder. Yo-yo diyetinde malesef yağ oranından daha fazla kas kütlesi kaybı olur.

Yo-yo diyeti birçok hastalığa davetiye çıkarır. Özellikle kalp hastalıkları ve kan basıncını arttırdığı bilinmektedir. Bazal metabolizmayı yavaşlatır. Karaciğerde yağlanmayı artırır.

Diyete başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Diyet listeleri kişiye özel olmalıdır. Metabolizma hızınıza uygun beslenme listesi ile kolaylıkla istenmeyen kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yo-yo Diyeti Nasıl Yapılır?

Yo-yo diyetinde 5 günlük sıkı bir diyetin ardından 2 günlük molalar şeklinde oluşuyor. 5 gün boyunca kepekli, tam buğdaylı veya çavdarlı hiçbir ekmek çeşidi yer almamaktadır. Sadece bazı zamanlarda galeta tercih edilebilir.Sabah bol yeşillikten oluşan bir yumurta da dahil olan bir kahvaltı yenilir. 5 gün boyunca hafif öğünler tercih edilir. 5 günden sonra istediğiniz besinlerden tüketebilirsiniz.Bu diyet listesini mutlaka bir diyetisyen hazırlamadır. Diyetisyenlerin tercih etmediği bir diyet programı olduğunu da belirtmek isteriz.