zerdeçal
Ağız ve Diş

Dişler neden sararır? Evde diş beyazlatma yöntemleri

Zaman içerisinde tükettiğimiz yiyecek ve içeçekler dişlerin parlaklığını kaybetmesine ve sararmasına neden olmaktadır. Özellikle gıda boyaları dişlerinizi matlaştırır ve sarı bir renk oluşumuna neden olur. Ayrıca, genlerimiz dişlerin şeffaflığını ve kalınlığını belirlemede rol oynar ve doğrudan diş rengini belirler. Beslenme alışkanlıkları, diş fırçalama kalitesi, tükürük, tütün kullanımı ve radrasyon gibi faktörler dişlerin sararmasına yol açabilir. Dişlerin sararmasına neden olan etmenler;

  • Kırmızı şarap, kahve, çay, kola veya diğer renkli içeceklerin düzenli şekilde tüketilmesi.
  • Asitli yiyecek ve içeçekler, diş minesi daha ince ve saydam hale gelmesine sebep olur ve sarı renkli dentin daha kolay görülebilir.
  • Üstün körü diş fırçalama plakların tam anlamıyla ortadan kaldırmaz ve tartar oluşma ihtimali artar.
  • Ağızda oluşan pH değişimlerini dengeleyen unsur tükürüktür.  Tükürüğün asit notralize etme kapasitesi yüksek olursa dişler daha az zarar görür.

Daha beyaz dişlere sahip olmak isteyenler şunlara dikkat etmeli:

1- Günde 2 kez diş fırçalama

Temiz ve sağlıklı dişlere sahip olabilmek için sabah kalkınca ve gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalamalısınız. Beyazlatma için beyazlatıcı özelliği bulunan diş macunlarını tercih edebilirsiniz.

2- Elma Sirkesi ve Kabartma Tozu

En doğal, kalıcı ve etkili diş beyazlatma yöntemidir. Bir kaseye kabartma tozunu dökün ve macun kıvamına gelmesini sağlayacak kadar elma sirkesi ilave edin. Elde ettiğiniz macun ile dişlerinizi hafifce fırçalayın.

3- Karbonat

Karbonat renk açıçı özelliğe sahiptir. Islak bir diş fırçasını karbonata batırın ve dişlerinizi fırçalayın. Haftada 2-3 defa bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

4- Çilek

İçerisindeki malik asit sayesinde hem plak oluşumunu önler hem de beyazlatır. Çileği ezin ve dişlerinizi fırçalayın. Asit içerdiği haftada sadece bir kez uygulayın.

çilek

5- Zerdeçal

Bir çay kaşığı zerdeçal, yarım yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve bir veya iki damla nane esansiyel yağını bir kaba koyup karıştırın. Nazikçe dişlerinizi fırçalayın. Üç ila beş dakika bekletip ağzınızı su ile çalkalayın.

zerdeçal

6- Karbonat, Tarçın ve Adaçayı

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, dövdüğünüz adaçayını 1 çay kaşığı karbonat ve tarçınla karıştırın. Islattığınız fırçanızı bu karışıma batırdıktan sonra dişlerinize uygulayın. Dişleriniz beyazlayacak, bakterilerden temizlenecek ve ferahlayacaktır.

7- Defne Yaprağı ve Portakal

Un haline getirdiğiniz kuru defne yapraklarıyla rendelediğiniz portakal kabuğunu karıştırın. Portakal dişleri beyazlatır, defne ise mikropları öldürür.