felc
Genel Sağlık Haberleri

Felci Önlemek için yapmanız gereken 6 önemli formül

Bu sağlıklı alışkanlıkları benimsemenin yanı sıra mevcut durumunuzu kontrol etmek ve izlemek de felci önlemenin en iyi yoludur. Benzer şekilde, önemli risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz, doktorunuza düzenli olarak muayene olmak çok önemlidir.

Felci önlemek ve felçten korunmaya yardımcı olabilecek bir çok sağlıklı alışkanlık vardır. Bu hastalık kontrolünüz dışındaki faktörlerden görünse de, sağlıklı bir yaşam tarzı, riskinizi en iyi şekilde azaltmak için belirleyici bir faktördür.

Beyin için kan akışını kesen veya azaltan bir inme söz konusu olur. Oksijen ve besin maddelerini keserek, beyin dokularında ciddi ölümcül sonuçlar doğurabilir ve bu da felce ve hatta ölümcül sonuçlara dahi neden olabilir.

En çok endişe veren şey, günümüzde inme geçiren insan sayısının artması ve milyonlarca insanın inme riski altında olmasıdır. Buna rağmen, bir çok insan felci önlemek için yapılması gerekenleri önemsemiyor veya görmezden geliyor. Böyle bir hayati durumla ilgili gerekli önlemleri almalı ve üstüne düşmeliyiz.

Felç İnme Nedenleri Nelerdir?
Beynin bir kısmında kan akışında bir blok olduğunda bir serebrovasküler kaza (CVA) veya inme olur. Bu beyin hücrelerinin ölmesine ve çok ciddi sonuçlara neden olur.

Bu vakaların çoğuna arterlerden birinin (iskemik inme) tıkanması neden olur. Ayrıca, yırtılmış kan damarları da bir felce veya beyne dolaşımda geçici bir kesintiye neden olabilir.

Risk Etkenleri
Belli bazı şartlardan muzdarip ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak felç geçirme olasılığınızı önemli ölçüde arttırdığı görülmüş ve ispatlanmıştır.

Ana risk faktörlerinden bazılarını aşağıda sıraladık:

Aşırı kilolu veya obez olmak,
Fiziksel aktivite yapmamak, hareketsiz bir yaşam prensibi edinmek,
Aşırı alkollü içecekler içmek,
Kokain veya metamfetamin gibi yasa dışı uyuşturucuların kullanılması,
Yüksek kolesterole sahip olmak,
Yüksek tansiyondan şikayet etmek,
Tütün bağımlılığının olması,
Uyku apnesi,
Diyabetik bir hasta olmak,
Diğer kardiyovasküler problemlerden şikayet etmek: kalp yetmezliği, kalp kusurları, kalp enfeksiyonu vb.
İnme Belirtileri nelerdir
başı ağrıyan kadın
Bazı inme belirtilerini bilmek, bunu fark ettiğiniz anda acil bir şekilde hastaneye gitmek için anahtardır. Pek çok açıdan tezahür etmelerine rağmen, acil yardım almak bakış açısından kesinlikle önemlidir.

En yaygın belirtilerden bazıları bunlar:

Konuşma ya da anlama problemlerinin baş göstermesi
Yüz, kol veya bacaklarda felç veya uyuşma hissi
Bir veya iki gözde görme zorluğu olması
Şiddetli baş ağrılarına sahip olma
Mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi his
Yürüme sorunları ve denge kaybına benzer sorunlar
Felci Önlemek için İpuçları
Bir felci önlemek için yüksek risk grubunun bir parçası olmak zorunda değilsiniz. Aslında, sağlıklı olduğu düşünülen herhangi bir kişi, beyninize ve kalp sağlığınıza dikkat çekmek için bazı kurallara her zaman uymalıdır.

1. Egzersiz yapın
egzersiz yapan kadın
Fiziksel egzersiz ve spor, felci önlemek için en etkili alışkanlıklardan biridir. Haftada 150 dakika ara vermek, egzersiz yapmaktan faydalanmak için yeterlidir. Bu, 30 dakikalık egzersizleri beş ayrı seansta yapabilir hem de sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Önerilen bazı aktivitelerden sadece bir kaçı:

Bisiklet sürmek
İp atlamak
Gündelik hızlı yürüyüşler
Yüzmek
Zumba
Ağırlık kaldırmak
2. Kolesterolünüzü düzenli olarak kontrol ve takip edin
Hiperkolesterolemi veya yüksek kolesterol, felçlerin ana nedenlerinden sadece biridir. Bu, atardamarlarınızda biriken bir madde olduğundan, saldırıyı tetikleyen tıkanıklığa neden olabilir. Yani kolesterol sağlığınız açısından rol oynayan önemli bir faktör.

Kolesterolünüzü kontrol altında tutabileceğiniz yollardan bazıları şunlardır:

Yağ tüketimini ve kolesterol kaynaklarını sınırlandırmak ve az tüketmek
Düzenli olarak egzersiz ve spor yapmak
Diyetinizde lif tüketimini arttırmak
Sağlıklı bir şekilde kilonuzu korumak
3. Sağlıklı bir diyet oluşturun ve bu diyete sadık kalın
felci önlemek sebze ve meyveler
Beyin sağlığınızı korumak için uygun bir diyetin anahtar olmasından dolayı, diyete önem vermek gerçekten önemlidir. Dengeli bir diyetin ardından ve kalorilerinizi kontrol etmek riskinizi önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle, bunları yaptığınızdan emin olun:

Bol bol taze meyve ve sebze yiyin.
Günde beş ila altı kez yiyin. Az ama öz olacak şekilde yemenizde fayda var.
İşlenmiş gıda ve tuz tüketiminizi azaltın ve sınırlayın.
Bol bol su için.
Orta miktarda protein ve karbonhidrat içeren besinleri tercih edin.
4. Sigara içmeyi bırakın
sigarayı kıran adam
Sigaradaki toksinler, arteriyel sağlığınızı doğrudan etkiler ve uzun süre sigara içen kişilerde ciddi hayati hastalıklar baş gösterir.

Arterlerinizi bozdukları ve sertleştirdikleri için sigaralar kan pıhtıları, koroner hastalıklar ve anevrizma riskinizi yüksek derecede artırır. Bu nedenle, sigarayı bırakmak sadece bir seçenek değil aynı zamanda da bir zorunluluktur.

5. Kan basıncınızı kontrol altında tutun
tansiyon ölçmek
Yüksek tansiyon veya yüksek kan basıncında sporadik atak geçirme, felce sahip olmanın temel risk faktörleri yer alır.

Son hedef bu hastalık riskini azaltmak için, kan basıncınızı sağlıklı bir seviyede tutmak ve kontrol etmek için tıbbi talimatları takip etmeniz çok önemlidir.

6. Sağlıklı bir şekilde kilonuzu koruyun
Aşırı kilolu hastalar ve obezite, bu ciddi durum için ana risk gruplarından sadece birini oluşturur ve aşırı kilolu hastaların ve obezite hastalarının felç inme riski daha zayıf insanlara göre daha yüksektir. Yağ birikmesi, her şeyden önce, bekleme bölgesinde kan dolaşımını etkiler ve kan pıhtıları hasarlı arterlerinizin riskini artırır.

Vücut kitle indeksiniz (BMI) 30 kilogramın üzerinde veya bu kiloya eşitse, bu, kalp ve serebral durumlar için daha yüksek risk altındasınız demektir. Vücut kitle indeksinizi 25 kilonun altında tutmak her zaman en iyisidir.

Gördüğünüz gibi, bu sağlıklı alışkanlıkları benimsemenin yanı sıra mevcut durumunuzu kontrol etmek ve izlemek de inme geçirmenin önlenmesinin en iyi yollarından bir tanesidir. Benzer şekilde, önemli risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz veya şüpheleniyor iseniz, doktorunuzla düzenli muayenelere gitmeniz sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

felc