mükemmel-cilt

Mükemmel Bir Cilt için Dermatologdan 6 Besin Sırrı !

Ne yemeniz gerektiği, sahip olduğunuz cilt türüne ve neyi tedavi etmek istediğinize bağlıdır. Ne olursa olsun hidrasyonun ne kadar önemli olduğunu unutmayın!

Mükemmel Bir Cilt İçin Dermatolog Önerileri
mutlu kadın

1. Koyu lekeler

Cildinizdeki koyu lekelere, aynı zamanda hiperpigmentasyon olarak da bilinir, vitamin eksiklikleri (özellikle B12) neden olabilir. Bu vitamin açısından zengin gıdalar yemek büyük bir yardımcı olacaktır.

Koyu lekelerden kurtulmak için elagik asit ve üzüm çekirdeği özünde bulunan C ve E vitaminlerine ve antioksidanlara ihtiyaç duyarsınız. Bu maddeler ayrıca narenciye, çilek, kivi, nar ve domateslerde de bulunur.

Güneşte çok fazla zaman harcamayın, aksi halde pigment artacaktır. Cildinizi korumak için, yüksek antioksidan düzeyinde gıdalar yemeniz gerekir.

Diyetinize bunlar gibi gıdalar ekleyin:

Kırmızı meyveler
Greyfurt
Ananas
Erik
Lahana
ıspanak
Darı
Bu makaleye bir göz atın: Boyundaki Koyu Lekeleri Azaltmak için 5 Cilt Bakım Önerisi

2. Yağlı cilt

Glisemik indeksi yüksek gıdalar yediğiniz zaman, çok daha fazla yağın emildiğini fark edeceksiniz. Cildiniz, kendini nemlendirmek için gereken miktardan daha fazla yağ üretir ve bu istenmeyen parlaklığa neden olur.

Güzellik ürünleri, cildinizi bir süre parlatabilir. Bununla birlikte, kusursuz değildirler ve etkileri uzun süremez. Daha iyi bir seçenek, A vitamini oranı yüksek bir diyet yemektir. Bu vitamin, yağ üretiminizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bu gıdaları diyetinize dahil etmenizi öneririz:

Kayısı
Mango
Havuç
Yumurta sarısı
Ispanak
Patates
Aynı zamanda yüksek glisemik indeksli gıda tüketiminizi de azaltmanız gerekir.

Daha az beyaz ekmek ve hamur işleri, patates ve makarna yiyin ve cilt problemlerinize derhal elveda deyin.

3. Mükemmel bir cilt için akneler ile savaşın

Eğer sivilceniz varsa, yüksek glisemik indeksli gıdaları çok yiyor olabilirsiniz.

Yağ bezlerindeki aktivitenin artması nedeniyle gözenekleriniz kapanır ve burada bakteriler çoğalır ve iltihaplanma süreci başlar. Ancak sivilceli herkes yağlı cilde sahip değildir.

Eğer aknenizden kurtulmak istiyorsanız, yediğiniz şeyleri değiştirerek başlayın. Gerçekten de iltihabı azaltan, çoklu doymamış yağlar açısından zengin gıdaları diyetinize dahil etmeyi unutmayın.

Bu gıdaları diyetinize ekleyin:

Meyve
Sebzeler
Ceviz
Keten tohumu
Keten tohumu yağı
Deniz yosunu
Kabuklu deniz hayvanları ve balık

4. Kuru ciltlerde cilt bakımı

Kuru cilt aynı zamanda E vitamini eksikliği ve kolestrol eksikliğinin de bir işaretidir. Bu, mükemmel bir cilt için kullanışlı bulabileceğiniz başka bir besin sırrıdır. İkincisi, vejetaryanlarda özellikle görülüyor çünkü yediğimiz kolestrolün çoğu et ve balıktan geliyor.

Kuru cildi tedavi etmek için, tekli doymamış yağ içeren yiyecekleri diyetinize eklemelisiniz.

Şu gıdalarla birlikte yerseniz daha iyi emilirler:

Bakliyat
Deniz yosunu
Yumurtalar
Soya
Avokado
Yer fıstığı ve diğer kuruyemiş
Balık konusunda, ton balığı, somon balığı, alabalık ve uskumru gibi çeşitli balıkları düzenli olarak yemeye çalışın.

Ayrıca bakınız: Kuru Cildi Ortadan Kaldırmanın Yolları

5. Kırışıklıklar mükemmelliğinize engel olmasın

Kırışıklıklar, pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir; bunlardan birisi çok fazla alkol almanız olabilir. Bu, alkollü içeceklerin dehidrasyona neden olması nedeniyle olur. Şeker de aynı zamanda cildinizin erken yaşlanmasına neden olabilir çünkü glikoz cildinizin esnekliğini azaltır.

Bu durumda antioksidanlar çok büyük bir yardımcı olacaktır. Çünkü cildinizi gençleştirme güçleri vardır. Örneğin günlük soya gıdaları yemek, iyi sonuçlar verebilir.

6. Mükemmel bir cilt için göz altı torbalarından kurtulun

Gözlerinizin altındaki koyu renkli torbalar, sadece yeterince uyku alamadığınızı gösteren bir işaret değildir. Ayrıca, bir gıda intoleransı ya da alerjisi belirtebilir.

Yapmanız gereken ilk şey, bilmediğiniz bir intoleransınız olup olmadığınızı görmektir. Bunu yapmanın en iyi yolu bir testten geçmektir.

En sık rastlanan suçluları dışarıda bırakmak da iyi bir fikirdir:

Süt ürünleri
Fırın ürünleri
Patates kızartması
Hazır kahve
Hazır çorbalar
Yapay tatlandırıcılar
Eğer herhangi bir alerjiniz çıkmazsa, göz altı torbalarınıza dehidrasyon neden olabilir. Durum buysa, daha fazla su için ve fazla kahve içmeyin.

Demir içeriği daha yüksek gıdalar, mesela kırmızı et, ton balığı, yumurta sarısı ve darı yemeye çalışın. Bunun nedeni, göz altı torbalarınızın bir başka nedeni anemi olabilir.

mükemmel-cilt