Çok Ağrılı Regl Döneminde 5 Doğal Tarifler
Doğal Tedaviler ve Bitkisel Çözümler Genel

Çok Ağrılı Regl Döneminde 5 Doğal Tarifler

Merhaba kıymetli takipçilerimiz sizlere bugün şiddetli regl döneminde kullanabileceğiniz doğal ilaçlardan bahsedeceğiz saygılarımızla

Ağrılı regl dönemleri, kadınların sıklıkla yaşadığı bir süreçtir. Neyse ki, bu konuda yardımcı olabilecek birçok doğal tedavi yöntemi bulunuyor.

Ağrılı ve sert geçen regl dönemi, kadınların her ay deneyimlediği zor bir süreçtir. Maalesef bu durum şiddetli ağrı, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle beraber de ortaya çıkabilir. Şiddetli regl dönemi için kullanabileceğiniz birçok bitki bulunmaktadır.

Bu yazıda, şiddetli geçen regl döneminizde size yardımcı olacak doğal tedavilerden bahsedeceğiz. Bu şekilde herhangi bir ilaç kullanmadan hormonlarınızı dengeye sokacaksınız.

Her Kadın İçin Farklı İşleyen Bir Süreç

Her kadının adet döngüsü birbirinden farklıdır. Örneğin bazı kadınlar rahatsız edici bir semptom tecrübe etmeden sorunsuz bir şekilde bu süreci yaşayabilir. Ancak bazı kadınlar, aşağıda sıraladığımız belirtileri şiddetli bir şekilde hissedebilir:

Şişkinlik hissi
Ruh halinde ani değişimler
İltihap
Ağrı
Hassasiyet
Ağır Geçen Regl Dönemi
Ağır geçen regl dönemi menoraji olarak da bilinir. Bu soruna neden olan şey, genetik faktörlerden kaynaklanabilir. Ancak başka faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir:

Endometriyoz
Rahim tümörü
Endometriyal polipler
Tiroit
Hormonal değişimler
Stres
Birçok kadın, regl döneminin ne kadar ağır geçtiğini tam olarak saptayamaz. Herhangi bir referans noktası bulmak zor olduğu için, kadınlar bu konuda net bir cevap vermekte zorlanır. Aşağıdaki belirtiler, ağır geçen regl döneminin en önemli belirtilerindendir:

Eğer regl döneminiz 8 veya 10 günden daha fazla sürüyorsa
Günde 8 veya daha fazla ped/tampon kullanmak zorunda kalıyorsanız ve bunları her 2-3 saatte bir değiştiriyorsanız
Adet döngünüz 21 günden daha az sürüyorsa
Bu yazı ilginizi çekebilir: Tiroit Sağlığınızı Bal ve Cevizle İyileştirin

Şiddetli Regl İle Savaşmak İçin Ev Tedavileri

1. Hayıt Bitkisi

Hayıt (Vitex agnus-castus), kadınlar için çok faydalı olan, ancak çok fazla kullanılmayan tıbbi bir bitkidir. Regl dönemi şiddetli geçen kadınlar için oldukça faydalı bir bitki olduğu bilinen bir gerçektir. Bu bitki, östrojen ve progesteron seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Hayıt bitkisini çay olarak veya tablet halinde tüketebilirsiniz. Bu bitki ağrı kesici özelliğe sahip olduğundan regl döneminde ortaya çıkan kramplara iyi gelir. Bununla birlikte, etkili bir ilaç olmasına rağmen, yine de sabırlı olmanız gerekir. Sonuçları farketmeye başlamanız birkaç ay sürebilir.

2. Maca

Maca, her yaştaki kadın ve erkek için mükemmel bir hormon düzenleyicidir. Aslında birçok kadın bu bitkiyi doğurganlığı arttırmak veya menopoz döneminde yardımcı olması için kullanır.

Hatırlamanız gereken tek şey, bu bitkinin nadir de olsa bazı insanlarda gerginliğe neden olabileceğidir. Bu nedenle önce küçük bir miktarla başlamanızı öneriyoruz, zaman içinde kademeli olarak miktarı artırabilirsiniz. Şiddetli regl dönemi maca çayı ile hafifletilebilir.

3. Sarı Kantaron

Sarı kantaron sadece regl dönemini düzenlemeye yardımcı olmaz, aynı zamanda anemiyi önlemeye de yardımcı olur. Her ay regl döneminde kanama nedeniyle demir oranı azalan kadınlar bu rahatsızlıktan muzdariptir.

Sarı kantaron ayrıca sindirim problemlerine de iyi gelir, karaciğerin fonksiyonunu düzenler ve iştahı açar. Cilt lekelerinden kurtulmak için bile sarı kantaron kullanabilirsiniz. Bu bitkinin çayını yapabileceğiniz gibi topikal olarak da uygulayabilirsiniz.

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Sarı Kantaronun 6 Faydası

4. Civanperçemi

Civanperçemi veya Latince adıyla Achillea millefolium, etkileyici özelliklere sahip tıbbi bir bitkidir. İçinde bulunan mineraller ve antioksidanlar sayesinde çok çeşitli hastalıkları tedavi edebilir.

Civanperçemi adeta bir hormon düzenleyici görevi görür ve spazm önleyici özellikleri onu doğal bir analjezik yapar. Bu nedenle bu bitki regl ağrıları için gerçekten yararlı olabilir. Bu bitki şiddetli geçen regl dönemi için idealdir.

Bu bitki varisli damarları, hemoroidleri, sivilceleri, yaraları ve hipertansiyonu tedavi etmeye yardımcı olur. Bu bitkiyi hem topikal olarak hem de infüzyon halinde kullanabilirsiniz. Hatta kendi evinizde civanperçemi yetiştirmeniz de oldukça mümkündür.

5. Yeşil Bir Smoothie

Yeşil smothieler birçok rahatsızlığa çare olabilir. Yeşil bitkilerin yapraklarında bulunan besinler ve folik asitler, karaciğerin fonksiyonunu iyileştirir ve kanı temizler. Yeşil bir smoothie hazırlamak için aşağıdaki yiyecekleri kullanabilirsiniz:

Ispanak
Pancar yaprağı
Turp yaprağı
Roka
Tere
Bu lezzetli yeşil içecekleri mutlaka deneyin, harika tatları sizi şaşırtacak. Bu içecekleri düzenli olarak tükettiğinizde vücut sağlığınızın genel olarak iyileştiğini fark edeceksiniz. Smoothie içmek, ideal kilonuzu korumanıza da yardımcı olacak.