Migren Ağrıları için 6 Bitkisel Çözüm

Migren birçok kişinin günlük yaşantısının aksamasına ve inanılmaz baş ağrısı çekmesine sebep olan sağlık sorunudur. Nörolojik bir hastalık olan migren en fazla kadınlar da görülüp, sık sık doktora başvurulan hastalıklar listesinde baş sıradadır. Öncelikle migreninizi neyin tetiklediği bulmanız gerekir. Kişiye göre migren tetikliyiciler farklılık gösterir. Mesela peynir veya çikolata migreni tetikleyebilir bunun yanı sıra uykusuzluk, öğün atlamak, yorgunluk, yoğun egzersiz programları, fazla uyumak,  parlak ışıklar, keskin kokular, duygusal ve psikolojik problemler veya hormanal değişiklikler migren ataklarına sebeb olabilirler. Yaşam kalitenizi migren hastalığı olumsuz etkiler ve çoğu zaman karanlık odalarda uzun süre dinlenmeniz gerekebilir. Peki migreni tetikleyici gıdalar nelerdir? Bu gıdalar; çikolata, kakao, bakla, kuru fasulye, mercimek ve soya ürünleri, çeşitli deniz ürünler, sakatatlar, alkollü içecekler,  hazır et ve tavuk suyu tabletleri, konserveler, çağ kahve ve asitli içecekleri,  incir, kuru üzüm, papaya, avokado, muz ve kırmızı erik,  fıstık ezmesi gibi migreni tetikleyebilecek yiyecek ve içecekler konusunda dikkatli olunmalıdır.

migren

Migren hastalığın başlıca sebebi genetik faktördür. Ailenizden birinden migren varsa diğer üyelerinde % 40 oranında migren hastalığı görülebilir. Migren hastalığının tedavisi kesin olarak bulunamayıp bu hastalık üzerine çalışmalar devam etmektedir. Migren aşısı, migren ameliyatı veya alternatif tıp olarak hacamat , sülük gibi birçok tedavi modelleri uygulanır. Migren atağınız başladığı an aşağıda sayacağımız kürlerle rahatlayabilirsiniz.Migreni olan hastaların öncelikle  aşağıdaki sayacağımız konulara dikkat etmesi gerekir.

  • Bol su içmek
  • Baş ağrısı günlüğü tutmak ( Migren ataklarının süresini bilmesi gerekir)
  • Az ya da fazla uyumak
  • Alkolden kaçınmak
  • Fazla yağ kullanılan yemeklerden uzaklaşmak
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Stresle baş etmenin yollarını bulmak
  • Uygun kiloda bulunmak

Migren atağınız yeni başladı ise bu kürler etkili olacaktır. Fakat migren atağınız ilerledi ise mutlaka doktora başvurmalısınız.

1. Kür:Yumurta -Safran

Hazırlanışı: 3 tane çiğ yumurtanın akı ile kahve kaşığının dörtte bir kadar safran karıştırılıp, iyice çırpılır. Temiz bir beze bulanarak alna konulur. Alın kısmında bir gerginlik oluşur kan akımı hızlanır ve ağrının hafiflemesi sağlar. Karanlık oda da alına konulup bekletilmelidir.

2.Kür:Papatya çiçeği- Su

Hazırlanışı: 2 su bardağı sıcak suya , 1 çorba kaşığı papatya çiçeği konur.20 dakika bekletilip süzülür. Migren atağınızın başlayacağını anladığınız sırada hemen yapılıp içilir. Gün içerisinde 2 bardak içebilirsiniz. Papatya çayının kişileri sakinleştirici özelliğinden dolayı kasılan kaslarınızın gevşemesine ve vücudunuzun rahatlamasını sağlayacaktır.

3.Kür:Lahana

Hazırlanışı: 1 tane lahana yaprağı, ince ince kıyıldıktan sonra temiz bezin arasına doldurulup, alına konulur. Ağrı kesici özelliği yüksektir. Asırlardır alternatif tıpta ağrı kesici olarak kullanılan mucizevi bir sebzedir.

3.Kür:Rezene-Su

Hazırlanışı:4 bardak suya, 1 tatlı kaşığı anason konur. 10 dakika kaynatılır daha sonra süzülür. Gün içerisinde 3 kere birer çorba kaşığı içilir.Rezene bitkisi kas gevşetici özelliğinden dolayı migren ataklarında kullanılabilir. Stres kaynaklı migren ataklarında kullanılmasını önerilir.

4.Kür: Melissa otu, Nane, Sedef otu, Su

Hazırlanışı: 4 bardak suya , 1 tutam melissa, 1 tatlı kaşığı nane ve 1 tutam sedef otu konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere , 1′ er kahve fincanı içilir. Melissa otunun kaygıyı, stresi  ve sakinleştirici etkisi vardır. Sedef otu hormonal dengeyi düzenler. Nane bitkisinin güçlü aroması ve ferahlatıcı etkisi sayesinde migren tedavisinde kullanılır.

 

5.Kür:Biberiye

Hazırlanışı: 1 su bardağı suyu kaynatın. Kaynayan suya 1 tatlı kaşığı biberiye ekleyin ve kısık ateşte 4 dakika kaynatın. 4 dakika dolduktan sonra ılık bir şekilde tüketin. İlk hafta her gün 3 bardak, ikinci haftada sadece 2 bardak içilerek bir ay sonunda migren ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

6.Kür: Masaj

Ağrı başladığı zaman ;  ağrının olduğu taraftaki el, bir kova içerisindeki sıcak suyun içine yerleştirilir. 10 dakika bekletilir. Bu süre içinde ,  pozitif düşünceler içinde olmaya gayret ediniz. Sonra , sol el ile , sağ bilek dıştan içe doğru kavranır. Başparmak ile işaret parmağının birleştiği noktaya uyuşuncaya kadar ovulur. Çok etkili bir metoddur.  Bu işlemi yaparken nane yağı ile yapabilirsiniz eksini daha da artıracaktır.