Meme kanserinin 8 belirtisi

Göğüsde kitle, kadınlarda veya erkeklerde olası meme kanseri belirtilerinden yalnızca biridir. Meme kanseri, meme üzerinde ve çevresinde cilt üzerinde ek değişikliklere neden olabilir. Bu değişikliklerden herhangi birini farkeden herkes bir doktora görünmelidir.

Bazı durumlarda, meme kanseri herhangi bir belirtiye neden olmayabilir, fakat mamografide bir kitle çıkabilir. Meme kanseri taraması, hastalığın en erken ve tedavi edilebilir aşamasında tespit edilmesine yardımcı olabilir. Bu yazımızda elle ve gözle tespit edilebilir sinyalleri tanıtıyoruz. Bu belirtileri sık aralıklarla takip edebilirsiniz. Fakat unutmayın ki, sadece mamografide tespit edilen bir durumda olabilir. Bunun için meme kanseri taramasını da ihmal etmeyiniz.

1- Meme Yüzeyinde Şekil Bozukluğu

Meme kanseri, cilt hücrelerinde doku değişikliklerine yol açabilecek değişikliklere ve yanmalara neden olabilir. Örnekleri şunlardır:

  • Cildin güneş yanığı gibi veya aşırı derecede kuru olması, meme başı etrafında cildin pullanması
  • Memenin herhangi bir yerinde cildin kalınlaşması

Doku değişiklikleri, egzama gibi cilt hastalıklarının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

2- Meme Başı Akıntısı

Akıntı, süt berraklığında, sarı, yeşil veya kırmızı renklerde olabilir. Emziren kişilerin meme uçlarından sütlü bir akıntı olması normaldir, ancak herhangi bir başka meme akıntısı hakkında doktora görünmeniz önerilir. Meme başı boşalmasının çoğu kanserli olmasa da, bazı insanlarda meme kanserine işaret ediyor olabilir.

Meme başı akıntısının diğer olası nedenleri şunlardır:

  • meme enfeksiyonları
  • doğum kontrol haplarının yan etkisi
  • belirli ilaçları almanın yan etkisi
  • vücut fizyolojisindeki değişimler

3- Çukurlaşma

Kanser hücreleri, memede şişkinliğin yanı sıra  çukurlu cilde neden olan lenf sıvısı birikmesine neden olabilir. Deri çukurluğunu fark eden herkesin doktora başvurması çok önemlidir.

4- Lenf Düğümü Değişimi

Lenf düğümleri,bakteri, virüs ve kanser hücrelerini yakalayan immün sistem dokularının küçük, yuvarlak parçalarıdır. Eğer bir kanser hücresi memeden ayrılırsa, seyahat ettiği ilk yer etkilenen memeyle aynı taraftaki koltuk altı lenf düğümü bölgesidir. Bu alanda şişmeye neden olabilir.

Koltuk altındaki şişmiş lenf nodlarına ek olarak, köprücük kemiği etrafında görebilir. Genellikle küçük, sert, şişmiş topaklar gibi hissedilirler ve dokunmaya karşı hassas olabilirler.

Bununla birlikte, lenf dokusu ayrıca meme enfeksiyonları veya diğer tamamen alakasız hastalıklardan dolayı da değişebilir.

5- Meme veya Meme Başı Ağrısı

Meme kanseri cilt hücrelerinde ağrı, hassasiyet ve memede rahatsızlık hissine yol açan değişikliklere neden olabilir. Meme kanseri genellikle ağrısız olmasına rağmen, meme kanseri nedeniyle oluşabilecek herhangi bir belirti veya semptomu göz ardı etmemek önemlidir.

6- Meme Başı Çökmesi veya Çekilmesi

Meme kanseri, meme ucunun arkasında hücre değişikliklerine neden olabilir. Bu değişiklikler meme ucunun içe ve tersine dönmesine neden olabilir veya büyüklüğü bakımından farklı görünebilir.

Meme uçlarının görünümü genellikle yumurtlama sırasında veya adet döngüsünün diğer bölümlerinde değişebilir, ancak herhangi bir yeni meme ucu değişikliği hakkında bir doktora görünmelisiniz.

7- Kızarıklık

Meme kanseri, cildin renksiz veya hatta çürük görünmesine neden olabilecek değişikliklere neden olabilir. Cilt kırmızı veya mor olabilir veya mavimsi bir renk tonu olabilir.

8- Büyüme

Meme kanseri tüm memenin veya memenin bir alanının şişmesine neden olabilir. Bu şişlik belirgin bir yumru olarak gözükmeyebilir, ancak meme diğer meme daha farklı boyutta olabilir. İnsanların her zaman biraz farklı boyutta göğüsleri olması mümkün olsa da, bu şişlik normal göğüs boyutlarından bir değişikliğe neden olacaktır.

meme kanserinin belirtileri