sac-dokulmesi-icin-hangi-bolume-gidilir-sac-dokulmesini-onlemek-icin-neler-yapilmali-

Saç Dökülmesini Evinizdeki Malzemelerle Durdurun

 

Saç dökülmesi her insanın hayatında karşılaştığı bir durumdur. Genellikle erkeklerde daha sık görülür ama bayanlarında hassas problemleri arasındadır. 25’ li yaşlarda başlayan saç dökülmesi yaş ilerledikçe daha da artmaktadır.

Bireysel olarak değişik hızlarda seyreden saç dökülmesi, alın saç çizgisinin geriye doğru çekilmesi, ön ve tepe bölgesindeki saçların incelmesi ve seyrelmesi ile başlar, zamanla tüm tepe bölgesinin açılmasına kadar ilerleyebilir. Dış görüntünün çok önemli bir bölümünü oluşturan saçlardaki bu kayıplar, fiziksel olduğu kadar ciddi psikolojik sorunların da belirmesine neden olur.

Çevresel faktörler, hava kirliliği, stres, yorgunluk, yetersiz beslenme, kronik hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, hormonal nedenler, genetik yatkınlık ve saça uygulanan kozmetik ürünlerdeki zararlı kimyasal maddeler gibi çok çeşitli nedenlerle saçlar, hızla dinlenme dönemine geçer ve dökülen saç teli sayısı artar.

Saç dökülmesi için neler yapılmalı

Dökülen saç tellerinizin sayısı attıysa ve artarak devam ediyorsa buna bir dur demenin vakti gelmiş demektir. Bunun için mutlaka bir doktora görünüp dökülme sebebinin beslenme kaynaklı mı, genetik yatkınlık olup olmadığı öğrenilmeli ve buna uygun tedavi yöntemleri seçilmelidir. Biz doğal yollarla nasıl saç dökülmesine nasıl dur duracağınız hakkında kürleri tanıtacağız.

ZEYTİNYAĞI

Saç dökülmesi durdurmak için kan akışınızı hızlandır malısınız böylece saç köklerinin beslenmesini sağlamış olursunuz. Zeytinyağı herkesin evinde olan kolay ulaşılabilir bir sıvı olduğundan saç derinize zeytin yağını ısıtarak hafif ılık bir şekilde saçınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.20 dakika saçınızda bekletip duşa girebilirsiniz. Bu yöntemle hem saçınızın dökülme oranını düşürüp, saç köklerinizin beslenmesini sağlayacaksınız.

MARUL

Basit ulaşılabilir diğer bir ürün ise marul dur. Bir demet marulu püre haline getirip içerisine ıspanak ve limon suyunu damlatarak saç maskesi hazırlıyoruz. Hazırladığımız bu karışımı haftada 1 gün uyguluyoruz. Saç derinizin nefes almasını ve kepeklenme gibi sorunlarınıza da cevap veren bir maske çeşididir.

KINA

Yıllardır büyüklerimizin saçlarına uyguladığı diğer bir ürün ise kınadır. Hindistan’ da yetişen bu bitki saç tellerini güçlendirir. Kına saçı besler, kırılmasını önler daha sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Çoğu bayanın kına kokusuna karşı hassasiyetleri vardır. Bu duruma çözüm olarak kına özü içeren saç ürünleri kullanılabilir.

SOĞAN SUYU

Soğan suyu da saç foliküllerini harekete geçirerek daha sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar. Soğanın içinde bulunan kükürt saç tellerinin yenilenmesini sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Soğan suyunu sıkıp baş çevresine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

HİNDİSTAN CEVİZİ-HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi sütü veya yağı kuru, kaşınan,saç uzaması duran ve dökülmesi başlayan kişiler bu uygulamayı mutlaka denemelidirler. Saçı besleyici, kuvvetlendirici ve gençleştirici etkisi oldukça fazladır. Geceden bir miktar Hindistan cevizi yağını veya sütünü saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bir gece boyunca saçınızda bekletin. Saçlarınız daha parlak, canlı ve yumuşak görünmesini sağlar.