Kalbe İyi Geldiği Bilinmeyen Besinler

Kalp sağlığı ile alakalı her gün yeni bir araştırma yapılıyor. Bu araştırmalarda; sağlıklı bir kalbe sahip olmak istiyorsanız sağlıklı besinler tüketmeniz gerektiği söyleniliyor.

Hastalıklara karşı beslenmemize çok dikkat etmemiz gerekir.Vücuda aldığımız besinler yaşam tarzımızı değiştirebilir.Sağlıklı ve dengeli beslenerek hastalıkların oluşması olasılığını en aza düşürebiliriz. Kalp ve damar sağlığını korumanız sizin elinizde.. Kalp ve damar hastalıkları Türkiye ‘ de ilk sıralarda yer almaktadır. Bu oran çocuklara kadar inmee başlamıştır. Hareketsizlik, obezite ve sağlıksız beslenme kalp hastalıkların zeminini hazırlamaktadır. Aşırı alkol alınımı , sigara, hazır gıda tüketiminin yaygınlaşması ve stres de kalp sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerdir. Son yıllarda kalp hastalıkların görülme sıklığı bu sebeplerden dolayı artmıştır.

Kap sağlığını korumak ve hastalıklarını azaltmak için sağlıklı beslenme büyük önem taşır. Kalp sağlığını koruyan besinler…

Domates-Karpuz: İçeriklerinde bulunan likopen sayesinde kalp hastalık riskini azaltır . Antioksidan özellikleri de yüksektir. Domatesi pişirerek kullanırsanız daha faydasını görürsünüz.

Sarımsak:  içerisinde bulunan besin maddeleri sayesinde damar tıkanıklığını önlüyor, kan basıncını ve kan yağlarının düşmesini sağlıyor. Fakat pıhtılaşma önleyici veya antihipertansif ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Her gün 1 diş sarımsak yenilebilir.

Ispanak: Potasyum ve posadan zengin olan ıspanak kan basıncını kontrol ediyor, kolesterolü düşürüyor, kalp kasının düzenli çalışmasını sağlıyor. Semizotu ve brokoli gibi sebzeler de kalp dostu.

Fındık, ceviz, badem: Hergün 2-3 ceviz, 8-10 adet çiğ badem yada fındık tüketmeniz önerilir. Kanda biriken kötü kolesterolü düşürüyor ve iyi kolesterol seviyesini arttırıyor. Kanda ki pıhtılaşmayı azaltıyor ve trigliserid seviyesini düşürür. Yüksek antioksidan özelliği olan omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir.

Elma: Çözülebilen lif (pektin) oranı yüksek olan elma kötü kolesterolün düşmesini sağlayarak kalp hastalıklarına yakalanma oranını azaltır.

Yeşil çay:  Polifenolik bileşiklerden zengin olan yeşil çay kalp krizinin en önemli sebebi olan pıhtı oluşmasını engelliyor ve kolesterolü düşürmektedir.

Zeytinyağı: Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor, kötü kolesterolü düşürüyor. Günde 2-3 yemek kaşığını aşmamalısınız.

Balık: Protein, vitamin (B6,B12), selenyum ve demir kaynağından zengin ve yüksek Omega 3 yağ asidi içeren bir besin kaynağıdır. Balık, kan pıhtılaşmasını azaltarak ritim bozukluklarını engelliyor.Diyabet tek başına kalp hastalıklarına zemin hazırladığından hem diyabet hem kalp hastalığı olanlar haftada 2 gün balık tüketmeli. Ancak balığı kızartmayın, ızgara yapın.

Muz: Potasyum içeriği nedeniyle bir mineral deposudur. Yüksek tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürür.

Pancar: Zengin bir potasyum ve folik asit kaynağıdır. Çok düşük kalorilidir. Sebzeler arasında en fazla doğal şeker içeren besindir.