Ağız ve Diş

Bembeyaz Dişlere Bu Yöntemlerle Sahip Olun

Herkes dişlerinin sağlıklı ve inci gibi beyaz olup parlamasını ister. Günlük tüketdiğimiz kahve, çay ve sigara dişlerin sararmasına ve kötü görünüm oluşmasını sağlar. Fakat bu görünümden evde hazırlayacağınız kolay yöntemlerle beyazlatmanız mümkün.Bembeyaz dişler ve estetik bir gülümseme her insanın en büyük hayali. Sararmış dişlerinizi evde doğal yöntemlerle bembeyaz yapabilirsiniz.

Evde kullanılan yöntemlerin çoğunda asit özelliği taşıyan maddeler var. Asit lekeleri silmesinin yanı sıra diş minesine zararda verebilir. Bu yüzden, bu yöntemlerin haftada en fazla 2 kere kullanmanız tavsiye ediliyor. Herhangi bir hassasiyet durumunda da uygulamayı bırakmalısınız. Bu yöntemler diş temizliği ve evde diş temizleme konusunda da size faydalı olacaktır. Yine de daha sonra başka bir problemle karşılaşmamak için dişçinize danışmanızda fayda var.

 

1-Düzenli Diş Macunu Kullanımı (Günde iki kere)

Ağız ve diş sağlığı için, temizlik için, sağlam kalmaları için öncelikle sabah kalkınca ve gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalamalısınız.

Beyazlık istiyorsanız, beyazlatıcı özellikli bir sürü diş macunu var. Bunlardan birini seçerek kullanabilirsiniz.

2-Limon-Karbonat

En çok bilinen ve uygulanan yöntem.Bir çay kaşığı karbonatın içine limonun suyunu sıkın ve köpürene kadar karıştırın. Ardından temiz bir diş fırçasıyla uygulayın.Asit özelliği taşıdığından bu yöntemi haftada en fazla 1-2 kere tekrarlamalısınız.

3-Karbonat

Renk açıcı özelliğinden dolayı birçok kişinin tercihidir.Karbonat doğal renk açıcı özelliğe sahiptir. Haftada 2-3 kere uyguladığınız zaman rengin açılacağına şahit olacaksınız.Yapılışı:Islattığınız diş fırçanızı karbonata batırın ve dişlerinizi yavaşça fırçalayın.

4-Sofra Tuzu

Dişleri hem beyazlatma hemde temizleme yönüyle güçlüdür.Karbonat kadar renk açtığı görülmese de, evde kullandığınız softa tuzuyla dişlerinizi fırçalarsanız hem rengin biraz açıldığını göreceksiniz hem de tuzun anti bakteriyel özelliği sayesinde ağzınızdaki bakterilerden kurtulmuş olacaksınız.Yapılışı:Islattığınız diş fırçanızı tuza batırın ve dişlerinizi yavaşça fırçalayın.

5-Karbonat-Tuz-Sirke

Bu karışım önce arı lekeleri yok ediyor sonra temizliyor.Karbonatın ve tuzun beyazlattığını biliyoruz. Bununla beraber elma sirkesi de diş minesi üzerindeki sarı lekeleri çıkarmak konusunda çok iddialı. Yapılışı:3 maddeden de 1 çay kaşığı alarak bir kapta karıştırın. Ardından temiz bir diş fırçasıyla uygulayın.

6-Karbonat-Tarçın-Adaçayı

Dişlerinizi hem beyazlatır hem ferahlatır.Beyazlatma görevini karbonat üstlenirken, tarçın ve adaçayı ağız içindeki bakterileri öldürmek ve ağzı temizlemekle görevliler. Yapılışı:Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, havanda dövdüğünüz adaçayını 1 çay kaşığı karbonat ve tarçınla karıştırın. Islattığınız fırçanızı bu karışıma batırdıktan sonra dişlerinize uygulayın.

7-Çilek

Dişlerde oluşan plakları yok eder ve beyazlatır.Çilek, yüzeydeki zorlanmaları yok eden ve plak oluşumunu önleyen malik asit (beyaz, kristal yapılı, katı asit) içeriyor. Bununla beraber lif bakımından zengin olan çilek, ağzın içini temizler, zararlı bakteri ve mikroorganizmalardan yok eder. Yapılışı: Çileği çatalın arkasıyla ezerek püre haline getirin ve diş fırçasıyla uygulayın. Asit içerdiği için haftada 2 defadan fazla uygulamayın.

8-Muz Kabuğu

Potasyum, magnezyum ve manganez miktarı bakımından zengin olan muz kabuğunu diş beyazlatma yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğuyla 2 dakika dişlerinizi ovun ve macunsuz bir fırçayla dişlerinizi muzdan arındırın.

9-Gliserin

Anti bakteriyel özelliği güçlü olan gliserin çürükleri önler.Anti bakteriyel özelliğiyle bilinen gliserin, hem dişlerinizi beyazlatacak hem de ağzınızdaki mikropları öldürerek çürümeye karşı gelecektir. Yapılışı: Dişlerinizi fırçaladıktan sonra birkaç damla gliserini dişlerinize uygulayın.

10-Portakal- Defne Yaprağı

Tüm diğer C vitamini içeren meyveler gibi portakalda dişleri beyazlatıyor. Defne yaprağıysa mikropları öldürüyor. Yapılışı: Un haline getirdiğiniz kuru defne yapraklarıyla rendelediğiniz portakal kabuğunu karıştırın. Sonuç gerçekten etkili.