2 Günde 2 Kilo verdiren Yaz Detoksu

Yazın gelmesiyle tatil planları yapılmaya başlandı ve kilo vermek isteyenlerin sayısı çoğaldı. Fakat nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Bu yüzden aşağıda belirttiğimiz 2 günde 2 kilo verdiren yaz detoksunu uygulayabilir ve 2 kilodan rahatça kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek hepimizin hayali ve öncelikli amacı. Ne var ki günlük yaşaım koşturmacası ve şehir hayatı, bizi bu amacımızdan her an uzaklaştırıyor. Tam da bu noktada, vücudunuzu çevresel toksinlerden arındırmak için devreye detoks giriyor. Juice celansing, smoothie cleanse, homeopatik tedaviler ya da manyetik alan tedavisi gibi pek çok yöntem, farklı detoks çeşitleri arasında en çok tercih edilenler olarak karşımıza çıkıyor.

Detoks demek arınmak demektir. Gerçek anlamda detoks yapmak iki güne sığdırılacak bir durum değildir. Detoks yapmamızın amacı sindirim sistemimizi rahatlatmak karaciğerin yükününü hafifletmektir. Detoks yaparken bol sebze , komleks tahıllar ve düşük proteinli yiyecekler kullanmanız gerekir.Yaz mevsiminde sebze ve meyvenin bol bulunması sebebi ile 2 gününzü bu detoksa ayırırsanız hem vücudunuzu rahatlatacaktır.  Isının artması ile birlikte öğünlerinizde  daha az yağı tercih etmelisiniz. Gün içerisinde 2,5-3 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Detoks yaparken suyun önemi

Su, arınmak denildiğinde akla ilk gelen kelimelerden biri. Diğer yandan temizlik için vazgeçilmez olan su, detoks sürecinin de olmazsa olmazlarından biri. Özellikle alkali su ile yapılan sebze suyu detoksu ya da 21 gün challenge’ı gibi uygulamalarda su, detoksu destekleyici en önemli kaynaklardan biri.

Asla yapılmaması gereken detoks hataları

Detoks, vücudumuzu istenmeyen toksinlerden arındırmak için en pratik yöntem olarak görülse de, detoks sürecinde yapılan belli başlı hatalar bu sürecin verimsiz geçmesine ya da daha da kötüsü vücudunuz için olumsuz etkiler yaratmasına neden olabilir. Detoks ile ilgili bildiklerini gözden geçirerek ve araştırma yaparak, bu hataların önüne geçmeniz mümkün.

 

2 Günlük Detoks Programı
Sabah

300 ml buzlu su

3 İnce dilim (üçgen) karpuz

5 adet çiğ badem

4-5 vişne

1 dilim limon

Ara Öğün

1 bardak yeşil çay

Sade maden suyu

Öğle

1 bağ semizotu

1 orta boy şeftali

4-5 yaprak taze nane

4 yemek kaşığı lor

yarım limon (tercihinize göre eklemeyebilirsiniz)

Ara Öğün

Türk kahvesi (2 fincan şekersiz)

Akşam

Zeytinyağlı taze fasulye

Yapılışı 

2 yemek kaşığı zeytinyağı tavaya dökün.1 adet soğanı soteleyin. 1 kilo taze fasulyeyi ekleyip domates ekleyin. 1 su bardağı sıcak su ekleyip pişmesini sağlayın . Pişme süresine göre su miktarı değişiklik gösterebilir.

2 gün boyunca bu detoks progmanı tekrar etmelisiniz. Yaz ayları olduğu sürece, ay içerisinde 2 gün yapabilirsiniz.

Önemli

2,5-3 litre su mutlaka için

30 dk tempolu yürüyüş

Öğünlerini atlamayın

Kısa süreli olduğu için alternatifleri bulunmamaktadır.

Ayrıca 5 farklı detoks smoothie tarifi için bu yazımıza göz atabilirsiniz.