kemik-kanseri
Genel Sağlık Haberleri

KEMİK KANSERİ

Kemik Kanseri Nedir?

Vücudumuzda bulunan kemiklerin üç ayır hücre tipi bulunmaktadır. Bu hücre tipleri ise osteoklast, osteoblast ve osteosit olarak ayrılmaktadır. Bu hücrelerden herhangi birinde beklenmedik bir şekilde hücre artışı veya tümör görülmesi durumunda kemik kanseri riski artabilmek ya da söz konusu hastalık görülebilmektedir. Tümör kötü huyluysa ve tedaviye geç kalınmışsa, bu konuda hastalığın daha da çok ilerlediğini söylemek mümkün olacaktır. Bu zararlı tümör ya da kontrol dışı çoğalan hücreler, kemiğin zayıflamasına ve hatta işlev göremez hale gelmesine neden olabilmektedir.


Kemik Kanseri Belirtileri

Günümüzde kemik kanseri hastalığını fark edebilmek ve erken teşhis koyabilmek adına birçok belirti bulunmaktadır. Bu belirtiler sayesinde kemik kanserini daha da ilerlemeden tespit edebilmek mümkündür. Kemikte gelişen ağrılar ve yumuşak dokudaki şişlikler en temel belirtileri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte eklem şişliği ve eklem sertliği diğer ortaya çıkma nedenidir. Topallama ise ileri seviye kemik kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Öte yandan hastanın ateşli olma hali, kilo kaybı ve anemi gibi belirtileri, nadir görülen semptomlar arasında yer almaktadır. Bu gibi konulara dikkat etmek ve kanser şüphesi duyduğunuz anda hemen en yakın uzman doktora görünmeniz oldukça önemlidir.

kemik-kanseri


Kemik Kanseri Tedavisi

Birçok kanser türünde olduğu gibi modern tıpta kemik kanseri hastalığı için farklı farklı tedavi yöntemleri görülebilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinin başında ise ameliyat gelmektedir. Ameliyat ile tümörlü olan bölge ya da hücreler vücuttan uzaklaştırılabilir. Bunun dışında kemoterapi diğer bir kullanılan tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Öte yandan son olarak da radyoterapi ile tedavi de yine hastalığın boyutuna ve cinsine göre tercih edilen tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.

Kemik Metastazı Nedir?

Kemik haricinde farklı bir organda başlayan kanserin, kemiklere sıçraması olayına kemik metastazı denir, kemiklerin hücresel bazda güçsüzleşmesi ve zayıflamasından dolayı ciddi ağrılara sebep olur. Kemik metastazı için uzmanlar radyoterapi önermektedir.