Bahar Nezlesine 4 Bitkisel Çözüm

Baharın gelmesiyle birlikte, burun akıntısı ve solunum yollarındaki rahatsızlıklar gibi etkilere sebep olan bahar nezlesi bitkisel formüllerle tedavi edilebilir. Prof. Dr. Yusuf Zeynelov, bahar alerjisinin ağaç ve çiçeklerden yayılan polenlere bağlı olarak ortaya çıkabildiğini söyledi. Ayrıca, vücuttaki vitamin eksikliğinden kaynaklandığını belirtti.

1-Keçiboynuzu 

Keçiboynuzu, bahar alerjisi sonucunda ortaya çıkan genizde ve burunda görülen kaşıntıyı hafifletir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, alerjik etkileri ortadan kaldırır.

Şu şekilde hazırlanır;

  • 10 adet keçiboynuzu
  • 1 litre su

Keçiboynuzu, iki parmak kalınlığında doğranıp, 10 dakika suda kaynatılır. Süzülüp, sabah ve akşam olmak üzere bir çay bardağı tüketilebilir.

2-Papatya çayı

Papatyanın canlandırıcı etkisi özellikle vücut direncinin azaldığı bahar döneminde oldukça etkilidir, alerji belirtilerini azaltır, boğaz ağrılarını giderir. Hazır paketlerde satılan papatya çaylarından tüketebilir ya da kendiniz kuruturak papatya çayınızı hazırlayabilirsiniz.

3- Isırgan Otu

Isırgan otu da alerjik etkileri ortadan kaldırmakta etkilidir. Trombosit ve kan şekeri düşük olanlar doktorlarına danışmadan tüketmemelidir.

Şu şekilde hazırlanır;

1 tatlı kaşığı ısırgan otu, 1 bardak kaynamış suya atılır. Biraz bekledikten sonra (4 dakika kadar) süzülüp, içilir. 30 dakika boyunca başka bir şey yenilip içilmez. Sabah ve akşam olmak üzere 15 gün boyunca uygulanır.

4- Lavanta

Burun akıntısı ve burun kaşıntısına karşı çok etkilidir. Polenlerden dolayı kaynaklanan hapşırmayı yatıştırır.

Şu şekilde hazırlanır;

1 tatlı kaşığı kurutulmuş lavanta ,1 bardak suya eklenir ve  karışım süzüldükten sonra içilir. Akşam yatmadan önce tüketilmesi önerilir. Lavanta çayı burun deliklerine pamuk yardıymıyla dokundurulur ve burun kaşıntısına karşı rahatlık sağlar.