stres

Stresle Baş Etmek Artık Çok Kolay

Hastalıkların alt yapısını hazırlayan stres günümüzde herkesin karşılaştığı bir durumdur. Stres sürekli hale geldiği zaman kortizol ve insülin seviyesi artar. Bu durum da iştah normalden daha fazla artabilir. Peki stresi azaltan besinler nelerdir onları inceleyelim.

Stres, etrafınızdaki şeylerle ilgili vücudunuzun verdiği bir uyarıdır. Nelerin yolunda gitmediğini ve nelerin size karşı bir tehlike oluşturduğunu bildirir ve sizi bir şekilde tepki vermeye zorlar. Bu yüzden stres, vücudunuzda gözle görülür etkiler yaratır ve bunlardan biri de kilo almaktır. Stres yüzünden kilo almamak için dikkatli olmamız gerekir.

STRESLİYKEN NEDEN KİLO ALIRIZ?

Stresliyken böbreküstü bezinin korteks kısmı uyarılır, bu da kortizol hormonunun salgılanmasına yol açar. Kortizol hormonu ise yağ dokusundaki yağ ve glikozun açığa çıkıp kana karışmasına neden olur.

Kan dolaşımındaki glikozu depolanmak üzere hücrelere taşımakla görevli olan insülin hormonu ise kandaki yağın ve glikozun gerekli dokular için enerji kaynağı olarak bulunmasını sağlamak için kortizol hormonunu engeller.

Özellikle diyabeti olan kişilerde sempatik sinir sisteminin aktivasyonunu arttırır, bu da stresli kişilerde obeziteye yol açar. Daha çok, “iyi hissettiren yiyecekler” dediğimiz yağlı ve şekerli yiyecekleri tüketme eğiliminde olursunuz. Bu yiyecekler beyninizde uyuşturucu etkisi yapar ve kaygı ve stresin hafifletilmesini sağlama eğilimindedir. İş ortamındaki stres ile hazır gıda tüketimi birbiriyle ilişkilidir. Çalışırken genellikle bu tarz abur cubur yemek yaygın bir durumdur.

STRESİ AZALTAN BESİNLER NELERDİR?

Stresinizi azaltacak ve kilo almanızı kontrol etmenize yardımcı olacak bazı yiyecekler vardır. Bu besinleri mutlaka listenize ekleyin.

AVOKADO

Avokado, zengin içeriği sayesinde; stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olur, kan basıncını düzenler ve tokluk hissi verir. Günde bir adet avokado yemeye çalışın. Öğlen acıktığınızda ya da salatalarınızda tüketebilirsiniz.

ESMER PİRİNÇ

Esmer pirinç harika bir B vitamini kaynağıdır. Mümkün olduğunca beslenmenizde yer vermeye çalışın. Vücudunuz bol miktarda B vitamini aldığında daha az stresli olacaksınız.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, içeriğindeki polifenol, flavonoid ve kateşin gibi antioksidanlar sayesinde yağ yakımını hızlandırır ve açlık hissedilmesine neden olan inflamatuar maddenin üretilmesini engeller; böylece metabolizmayı hızlandırır.
Yeşil çay ayrıca vücudunuzu ve zihninizi rahatlatır ve temel fonksiyonlarını düzenler. Günde 3 bardağa kadar içebilirsiniz. İçine şeker bile atmanıza gerek yoktur.

BİTTER ÇİKOLATA

Stresliyken %70-%90 kakao oranına sahip bir bitter çikolata yemek çok faydalıdır. Yorgunluğu dindirir, magnezyum kaynağıdır ve en önemlisi de stres hormonlarını azaltır. Günde 60 gr, yavaş yavaş, tadını çıkararak yiyebilirsiniz.

YABAN MERSİNİ

Bir başka muhteşem antioksidan da yaban mersinidir. Sindirim sistemi, böbrekler ve mesane için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra, stresi azaltmada çok etkilidir.

CEVİZ

Ceviz, temel omega 3 kaynağıdır. Omega 3, oldukça faydalı bir yağ asididir. Zihni canlandırır ve kolesterolü düşürür. Ara öğünlerde tüketilebilecek harika bir yiyecektir ve stresi azaltır.

stres