AKCİĞER KANSERİ

Akciğer Kanseri Nedir?

Nefes ya da akciğer borusundaki farklı hücrelerin kontrol edilemeyecek ve tamamen vücudun normal yapısı dışında aniden durdurulamaz şekilde çoğalması ya da artması gibi bir durumda kanser meydana gelmektedir. Bu çoğalma sonucunda ise ortaya kötü huylu olarak birçok tümör çıkmaktadır. Genel anlamda dünyanın birçok bölgesinde görülen ve birçok kişinin mağdur olduğu bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Akciğer kanserinin en büyük nedenlerinden biri ise sigara ve benzeri tütün ürünlerinin tüketilmesidir. Dünya sağlık örgütü sigara ve tütün kullanımını akciğer kanserinin en belirgin sebebi olarak yayınlamıştır. Akciğer kanseri sürecinde olan bir hasta büyük zorluklar çekmekte ve hastalığına çok dikkat etmesi gerekmektedir.


Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde kanser hastalığının en büyük sorunlarından biri ise erken tedavi konulmasındaki güçlüktür. Bunun nedeni ise ilk olarak karşılaşılan ve henüz gerçekleşme ya da ilk aşamasında olan bir akciğer hastalığının kolayca veya belirtiler sayesinde fark edilememesidir. Öksürük, halsizlik, nefes darlığı, kemik ağrıları, ses kısıklığı, iştahsızlık, zayıflama, ağızdan kan gelmesi ve diğer göğüs rahatsızlıkları hastalığın sorunun en büyük habercileri arasında yer almaktadır. Bu belirtiler genel anlamda diğer hastalıklarda da görülmektedir ve bu nedenle pek ciddiye alınmamaktadır. Ancak mutlaka kontrol edilmesi gerekilen ve doktor tarafından emin olunması gereken belirtilerdir.

Tedavisi Hakkında

Akciğer kanseri hastalarının genel anlamda üç farklı şekilde tedavi sürecinden geçtiğini söylemek mümkün olacaktır. Kemoterapi bütün kanser türleri için uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte radyoterapi de yine diğer akciğer kanserinin tedavi seçenekleri olarak bilinmektedir. Diğer bir seçenek ise akciğer kanseri tedavisine karşın ameliyat geçirmektir. Tedavi kararı daha çok uzman kişiler tarafından verilmektedir ve ameliyat konusunun ise sadece ileri evrelerde olan hastalar için uygulandığını ve açıldığını söylemek mümkündür. En zorlu kanser türlerinden sayılan kanser tedavisinde erken teşhis çok zordur. Hastalık belirti vermeden gelmekte ve artık geri dönüşü çok zor olan 3. veya 4. evrede belirtiler vermektedir. İlerleyen teknolojiyle birlikte kanser hastalarının, hastalıktan kurtulma şansları da artmaktadır. Ülkemizde bir çok özel hastane onkoloji tedavisini devlet destekli olarak yapmaktadır.