Prostata karşı savaşan 7 doğal ilaç

Büyümüş bir prostat, sık idrara çıkma ve cinsel zorluklar olmak üzere sinir bozucu ve rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Yapılan çalışmalar; 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında iyi huylu prostat büyümesinin görüldüğünü gösterirken, her 12 erkekten biri de prostat kanserine yakalanıyor.  Bu yazının devamında büyümüş prostat problemi olanlar sürekli kullanabilecekleri 7 doğal ilaç bulacaklar.

1- Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeğinin, iyi huylu prostat büyümesi başta olmak üzere, prostat sağlına faydaları bilinmektedir. Kabak çekirdeği içindeki yağ, hormonların prostat hücrelerinin çoğalmasını tetiklemesine engel olmaktadır. Araştırmalar, diyetlerinde daha yüksek karotenoid bulunan erkeklerin iyi huylu prostat büyümesi riskinde azalma olduğuna işaret eder.

2- Nar

“Antioksidanlar” ve “ellagitannin” adı verilen bitkisel besinler bakımından zengin olan nar, prostat sağlığı üzerine yararlı etkilere sahiptir.  Nar suyu içinde bulunan ellagitanninlerin prostat kanser hücrelerini besleyen yeni damar oluşumunu durdurduğu tespit edilmiştir.

3- Pyguem (Afrika Erik Özü)

Pygeum’un ürogenital sistem üzerinde bir antioksidan ve anti-enflamatuar etkisi olan çok çeşitli yağ asitleri, alkoller ve beta-sitosterol gibi sterolleri içerdiği gösterilmiştir. Yapılan çalışmalar günde 100 mg ila 200 mg afrika erik özü tüketmenin prostat üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.

4- Cüce Palmiye Özü

Cüce palmiye, prostat tedavisi için  en sık kullanılan popüler bitkisel katkılardan biridir. Bazı çalışmalar, cüce palmiye özünün büyümüş prostatı küçültme etkisini göstermiştir. Bu şu sebeple olasıdır çünkü testosteron üretimini inhibe eder ve prostatın iç astarının boyutunu azaltır.

5- Zi-Shen Hapı

Zi-Shen Hapı, Çin tarçını ile birlikte üç bitkinin bir karışımını içerir. Formülü, 13. yüzyıla kadar uzanan eski Çin tıbbından geliyor. Araştırmacılar, Zi-Shen formülü verilen farelerin prostat oranlarını düşürdüğünü göstermiştir.

6- Yeşil Çay

Yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlattığı gösterilen kateşinler adı verilen birçok antioksidana sahiptir. Yeşil çayın kafein içerdiğini unutmamak önemlidir. Kafein, mesaneyi uyarabilir ve ani bir dürtü idrara çıkmasına neden olabilir ve bu da prostat semptomlarını kötüleştirir.

7- Çinko

Kronik çinko eksikliğinin, prostat gelişme olasılığını potansiyel olarak arttırdığı gösterilmiştir. Çinko takviyesi almak veya çinko alımını artırmak, prostat sebebiyle oluşan sık idrar semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Çinko kümes hayvanlarında, deniz ürünlerinde ve susam ve balkabağı gibi çeşitli tohum ve kuruyemişlerde bulunur.