Vücuttaki iltihabı söken besinler

Vücuttaki iltihap birçok hastalığa sebep olabilir. Kan ve idrar testi ile tespit edilebilen vücuttaki iltihap sonrası çeşitli hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer sık sık hastalanıyor, iştahsızlık ve halsizlik yaşıyorsanız vücudunuzda iltihap olabilir. Peki vücuttaki iltihabı kurutan besinler nelerdir? Antibiyotik etkisi bulunan besinler hangileri? Özellikle kış mevsiminin yaklaşmasıyla havaların soğuduğu bu günlerde hastalanmamak için tüketmeniz gereken vücuttaki iltihabı söküp atan besinler ve faydaları sizi çok şaşırtacak. İşte vücuttaki iltihabı söken besinler…

ZERDEÇAL

İltihaplara karşı etkili bir antioksidan kaynağıdır. Zerdeçalda bulunan curcumin iltihaplanmaya sebep olan farklı moleküler yapıları engeller. Zerdeçal; eklem iltihabı ve kas burkulması gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Eklem ağrılarını ortadan kaldırır. Zerdeçalı şifa niyetine kullanmak için her sabah bir çay kaşığı zerdeçalı bir bardak su ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

zerdeçal

İkinci kullanım şekli ise; bir çay kaşığı zerdeçalı 1 su bardağı ılık süt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Haftada 3 defa tüketmek yeterlidir.

SARIMSAK

Sarımsağın iltihap söktürücü etkisinden faydalanmak için haftada birkaç kez bir diş sarımsağı suyla birlikte hap gibi yutmalısınız.

ZENCEFİL

Zencefil, düzenli olarak kullanıldığında romatizma ağrılarını azaltır, şişlikleri ortadan kaldırır. Zencefili toz ya da taze kök olarak kullanabilirsiniz.

Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız çünkü zencefilin kan sulandırıcı etkisi bulunur.

zencefil ile ülser tedavisi

ISPANAK

İyi bir antioksidan ve E vitamini kaynağıdır. Ispanakta bulunan alfa-lionelik isimli asit, iltihap kurutmaya yardımcı olur ve iltihaptan kaynaklı ağrıları yok eder.