Uzun Süreli İlişki İçin Neler Yapmalısınız ?

Uzun Süreli İlişki İçin Neler Yapmalısınız ?

Uzun süreli ilişki, bireyin kendisinde başlar. Çünkü kişinin kendine olan saygısı, ömür boyu süren, sağlam ve olgun ilişkiler kurmanın temelini oluşturur.

Herkes kendi aşk hikayesini oluşturmak için kendine mükemmel bir şekilde uyan birisini arar. Ancak bildiğiniz gibi, uzun süreli ilişki göründüğünden daha da karmaşıktır.

Anlamlı ve uzun süreli ilişkiler kurmak her zaman kolay değildir. Duygusal, fiziksel ve psikolojik durumlar oldukça karışıktır ve bu değişkenleri her zaman kontrol edemeyiz.

Fakat bunun şans, kader ya da tanıştığımız insanlarla alakalı olduğunu düşünsek bile tek bir gerçek var: Tüm her şey aslında kendimizle başlıyor.

Uzun süreli aşkı bulmak için ipuçları
Öz güveninize dikkat edin
kendine sarılan kadın
Bazı psikologlar, uzun süreli ilişkiye ihtiyaç duyan bireylerin muhtemelen düşük öz güvene sahip olduğunu savunuyor. Eğer umutsuz bir şekilde, sizi uzun süre sevecek birini arıyorsanız, bu düşük öz güven problemine işaret ediyor olabilir.

Bu gibi durumlarda yapılacak en iyi şey, bakış açınızı değiştirmek ve kendinize baskı yapmadan, gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu sormaktır. Çünkü özgüven probleminizin olması, aslında sabit bir ilişkiye hazır olmadığınızı da gösterir.

Bunun aksine, öz güveni yüksek olan kişiler, devamlı olarak başka birilerini bulmayı düşünmezler çünkü kalıcı olarak beraber olacakları birine ihtiyaçları yoktur.

Aşkı idealize etmeyin
Aşka bakış açınız, onu bulmaya çalışırken önünüze engeller koyabilir. Çünkü bir ilişkinin nasıl olması gerektiğine dair ön yargılı birçok fikre ve yanlış yönlendirilmeye maruz kaldınız.

“Beyaz atlı prensini bul,” “Sonsuza dek mutlu yaşa” ve “Sen benim için teksin” gibi klişe cümleler bu sorunun başlıca nedenleridir. Buradaki asıl problem, hissettiğiniz duyguları bu öğretilere dayandırıyor olmanızdır.

Neyse ki çoğu durumda işler bu şekilde ilerlemez. Her insanın kendine özgü bir bakış açısı vardır. Ayrıca normal insanların ilişki dinamikleri, peri masallarından daha farklı ve değişkendir.

Okumanızı öneriyoruz: İdeal Sevgi Tipi Nedir?

Partneriniz bir obje değil

Düşük öz güven ve aşkın birleşimi genellikle kıskançlığın en sağlıksız halini ortaya çıkarır. Ciddi bir ilişkide fazla kıskançlık normaldir diyenler kesinlikle yanılıyor. Bu düşünce doğru değildir.

Gerçekte bir ilişki kurmak, sizin herhangi bir insana sahip olmanız anlamına gelmez. Hiçbir insan, bir başkasının mülkü değildir.
Herkes kendi kararını alma hakkına sahiptir; çünkü her insan, özgür ve bağımsız birer bireydir.
Kontrol edilemeyen kıskançlık, bugüne kadar tahmin edeceğinizden çok daha fazla ilişkinin sonu olmuştur. Uzun süreli bir ilişkide, tarafların özgürlüğü kabul etmesi ve buna saygı duyması oldukça önemlidir.

Uzun süreli ilişki krizleriyle başa çıkmak
Uzun süreli bir ilişkinin birçok aşaması vardır. Bu aşamalarda her şey mükemmel olmayabilir.Krizler, her ilişki için önemlidir; çünkü çözülen sorunlar ilişkiyi pekiştirir. Eğer uzun süreli ilişkisi olan insanlara sorarsanız, bunu doğrulayacaklardır. Yaşanan krizlerden sonra partnerinizle aranızda bir bağ oluşur. Bu da ilişkinizin daha da da güçlenmesine sebep olur.

Bununla birlikte, çözümler sadece bir kişinin isteklerine dayanmaz. “Diğer yarınızdan” ne istediğinize odaklanmadan önce, kendinize şu soruyu sormalısınız “Her şeyi daha iyi hale getirmek için ne yapabilirim?”

Uzun süreli ilişki kendinizi daha iyi hissettirir

Bir ilişkiye başlamak ve bu ilişkinin başında aşık olmak, oldukça kolaydır. Ne de olsa ilk aşamada daha çok hormonlar ve hayaller devrededir. Fakat zor olan, yıllar boyunca bu hissin devam etmesini sağlamaktır.

Uzun süreli ilişkiler, yıllar geçtikçe sevginin beslendiği ilişkilerdir. Sevgiyi beslemenin bir diğer yolu ise, kendinizi partnerinizin yerine koymaktır. Gereksiz tartışmalardan kaçının.Bunun yerine uzlaşmayı deneyin.

Bu yazı ilginizi çekebilir: İlişkimiz Yürümedi ve Hiçbir Şey Değişmeyecek

Uzun süreli ilişki kolay değil!

Sonuç olarak, biriyle evlenmek ya da uzun süreli ilişki yaşamak isteyen biriyle yeterince iyi geçinmek pek kolay değildir. Psikolojik, duygusal, manevi, ahlaki ve cinsel birçok hayati unsur devreye girer.

Fakat böyle bir ilişkiye sahip olmak imkansız değildir. Gerekli çabayı sarf ettiğiniz takdirde birçok olasılık karşınıza çıkacaktır. Dolayısıyla doğru kişiyle tanıştığınızda, verdiğiniz emeğe değecektir. Bir sonraki aşamanız ise, birbirinizin farklılıklarını anlamak ve ilişkiyi sürdürmeye devam etmek olmalıdır.