Temizlerken Ciltte Bakteri Yayıyor

Dermaloglar günlük hayatımızda faydalı zannettiğimiz fakat cildimizde bakteri oluşturan banyo lifleri hakkında bilgiler vermiştir. Vücuttaki ölü deriyi ve kiri temizlemek için kullanılan banyo lifleri iyi bir şekilde kurutulmadığında yani nemli kaldığında bakterilerin büyümesi ve yayılması için elverişli ortam haline gelir ve duş alırken kullanıldığı zaman lifte oluşan bakteriler cilde yayılır ve enfeksiyon oluşmasından tutun birçok deri hastalığına sebeb olabilir.

Yapılan araştırmalara göre 1994 yılında Klinik Mikrobiyoloji dergisinde yayımlanan bir çalışmada, banyodaki sünger ve liflerin, hayvanlarda hastalıklara neden olan pseudomonas aeruginosa bakterisini barındırdığı ve insanlara cilt teması yoluyla bulaşmasına neden olduğu belirtildi.

Önlemleri nasıl alınmalı sorusuna gelirsek; banyo lifleri sık sık değiştirlmelidir. Banyoların ortamları sıcak ve nemli olduğu için bakterilerin oluşması ve gelişmesi için ortamları çok müsaittir. Çoğu doktor banyo liflerinde diş fırçaları gibi sıkça değiştirilmesi ve nemli ortamdan çıkarılarak iyi bir şekilde kurutulması gerektiğini tavsiye ediyorlar. Ciltleri gereğinden fazla temizlik malzemesi kullanarak ciltlerine zarar verdiklerini belirtilirken ; genellikle tek defalık kullanılan süngerlerin , sıradan vücut jellerinin ve ellerinizin cildi temizlik için yeterli olacağı vurgulanıyor.