Selülit Nedir ? Selülitin Sebepleri ? Selülit ile Nasıl Mücadele Edilir ?
Güzellik ve Vücut

Selülit Nedir ? Selülitin Sebepleri ? Selülit ile Nasıl Mücadele Edilir ?

Merhabalar kıymetli takipçilerimiz sizlere bugün selülit nedir sebepleri nelerdir selülit ile nasıl mücadele edilir onlardan bahsedeceğiz

Selülit tedavisi için bir uzmana danışmak yapılması gereken ilk şeydir. Bol bol su içmek ve yoğurt yemek de yardımcı olabilir.

Selülit, rahatsız edici bir cilt enfeksiyonudur. Kadınlar bundan nefret ederler çünkü selülit cildin kötü görünmesine neden olur.

Dermis olarak bilinen, derinin orta tabakasında meydana gelen yaygın bir cilt dokusu enfeksiyonu olan selülit, bazı durumlarda kasları da riske atabilir.

Selülit Nasıl Ayırt Edilir?

Selülitin, çoğu zaman kolaylıkla ayırt edilebilen semptomları vardır. Bunlardan bağzıları aşağıdaki gibidir:

Etkilenen bölgede sıcaklık
Ağrı
İltihaplanma
Hassasiyet
Cilt lezyonları
Eklemlerde sertlik (Selülit eklemlere yakınsa)
Ciltte gerginlik
Ciltte aniden meydana gelen döküntüler (Her vakada görülmez)
Bu yazımızı da okuyun: Selüliti Ortadan Kaldırmak İçin Yapılabilecek Ev Egzersizleri

Selülitin Sebepleri

Selülit, bakteriyel enfeksiyon sebebiyle oluşur. Bu mikroorganizmalar farklı şekillerde vücudunuza girebilir.

Stafilokok yaygın olarak selülit ile ilişkilendirilir. Ortadan kaldırılmadığı takdirde bu bakteri sadece ciltte değil bütün vücutta ciddi zarara yol açabilir. Aşağıdaki durumlar bu rahatsızlığa zemin hazırlayan risk faktörleridir:

Yakın zamanda geçirilen ameliyatlar
Hayvan veya insan ısırığı
Açık yaralar
Bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar

Selülitle Mücadele Etmenin Yolları

Neyse ki, selüliti birkaç farklı yöntemle tedavi etmeniz mümkündür. Aşağıda deneyebileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz. Bir göz atın!

Bir sağlık çalışanına danışın

Bu size çok klişe gelebilir ancak doktorların bu konuda da size yardımı dokunabilir. Selülitlerin durumunu incelemesi ve teşhis koyması için bir doktora danışın.

Size cildiniz için faydalı olabilecek ilaçlar verebilirler. Selülitlerinizden kurtulmak için yapmanız gereken ilk iş doktora gitmek olmalıdır çünkü bu sağlığınızla ilgili bir durum olabilir.

Yoğurt tüketin

Yoğurt vücudunuz için çok faydalıdır. İçerisinde iyi bakteriler bulunduğu için bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Günde en az 2 kase yoğurt tüketmek sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Aynısefa

Aynısefa anti-inflamatuvar etkileri ile bilinir ve bu nedenle de tıbbi amaçlarla kullanılır. Aynısefayı çay olarak tüketmek, faydasını görmek için en etkili yoldur. Selülitin başlıca semptomlarından bir tanesi etkilenen bölgede şişkinlikler olmasıdır. İşte aynı sefa tam da burada devreye girer!

İlk olarak, aynısefa yapraklarını kullanarak bir çay hazırlayın. Bir müddet demlenmeye bıraktıktan sonra için.

Bu çayın tüketimi ile ilgili bir sınır yoktur. Sabahları veya akşamları istediğiniz kadar içebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak tüketmek fazla yağların yakılmasına yardımcı olur ve bu sayede de selülit görünümünü azaltır.
Bununla birlikte, eğer etkili sonuçlar almak istiyorsanız, sarımsağı yemeklere ilave etmenin yanı sıra günde 3 diş sarımsak yiyebilirsiniz. Yutmadan önce çiğnediğinizden emin olun.