Öksürüğe iyi gelen 6 doğal ilaç

Öksürük boğazı balgam ve diğer tahriş edici maddelerden uzak tutmaya yarayan doğal bir eylemdir. Sürekli öksürük ise alerji, viral veya bakteriyel bir enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığı, alerji ya da enfeksiyonlar nedeniyle oluşan öksürükleri ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Örneğin; bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotik gerektirecektir. Ancak, kimyasallardan kaçınmayı tercih edenler için, yardımcı olabilecek birkaç bitkisel ve doğal ilaçları aşağıda listeledik.

1- Bal

Bal, boğaz ağrısı için tarih boyunca en çok kullanılan ürünlerden biridir. Bitki çayınıza ya da 1 bardak sıcak suya, 2 tatlı kaşığı bal ve biraz limon ekleyerek ev yapımı bir ilaç hazırlayabilirsiniz. Bal boğazınızı rahatlatırken, limon ise tıkanıklığa son verecektir.

2- Probiyotikler

Probiyotikler, gastrointestinal floranızı dengelemeye yardımcı olacak mikroorganizmalardır. Gastrointestinal flora, bağırsaklarınızda yaşayan bakterilerdir.  Bu denge, bağışıklık sisteminizi destekler. Ayrıca, probiyotikler bol miktarda Lactobacillus bakterisi içerir ve bu bakteri soğuk algınlığı veya grip olasılığını azaltır ve polen gibi bazı alerjenlere duyarlılığı azaltabilmektedir.

3- Nane

Nanenin iyileştirici özelliği ile iyi bilinmektedir. Nane içindeki mentol, boğazı yatıştırır ve mukusun parçalanmasına yardımcı olarak dekonjestan olarak işlev görür.

Nane çayı içerek ya da nane yaprakları ile buhar banyosu hazırlayarak nanenin iyileştirici etkisinden faydalanabilirsiniz. Buhar banyosu yapmak için, her bir su bardağı sıcak su için 4 veya 5 damla nane yağı ekleyin. Başınıza bir havlu ile örtün ve suyun dolu olduğu kabın üstünde derin nefesler alın.

oksuren kadın

4- Hatmi Çiçeği

Hatmi çiçeğinin yaprakları ve kökleri eskiden beri boğaz ağrısını tedavi etmek ve öksürükleri önlemek için kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan müsilaj, boğazı kaplar ve tahrişi azaltır. Bitkinin kökünü kaynatarak içebilirsiniz. Fakat, çocuklar için önerilmez.

hatmi-cicegi

5- Kekik

Kekik, solunum yolları rahatsızlıklarında sıkça kullanılır. İçerisinde bulunan flavonoidler, boğaz kaslarını gevşetir ve iltihaplanmayı azaltır. 1 bardak kaynar suya 2 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprağı ekleyerek evde kekik çayı yapabilirsiniz.

6- Tuzlu Su Gargarası

Çok basit bir yöntemdir ama etkileyeci sonuçları olabilir. Yarım çay kaşığı kadar tuz, 1 bardak suya eklenir ve hazırlanan tuzlu su ile gargara yapılır. 6 yaşından küçük çocuklar için önerilmez.