nasirdan kurtulma yolları

Nasırlardan 1 günde kurtulun

Nasır özelliklerle ayaklarda inanılmaz ağrılara sebeb olan bir hastalıktır. Nasır sadece ayaklarda oluşmaz vücudumuzun diğer bölgelerinde de oluşabilir fakat çoğunluğun ayaklarındadır.Nasırlar vücudumuzun bizlere verdiği doğal bir tepkidir. Ayakllarımızın gün içerinsde en fazla basınça sahip organlarımızdır.Yinelenen basınç veya sürtünme, nasırların ana nedenidir. Ancak, bu sürtünmeye yol açan bir dizi faktör bulunmaktadır. İşte nasıra neden olan faktörler.;

  • Kişinin kendine uygun ayakkabıyı seçmemesi
  • Çıplak ayakla dolaşmak
  • Yüksek topuklu ayakkabı giymek
  • Ayak deformasyonları
  • Ağır alet ve ekipman kullanmak (elde oluşan nasırların nedenlerinden)
  • Müzik alatleri çalmak
  • Duruş bozukluğudur.

Nasırın belirtileri: 

Cilt yüzeyinde kalınlaşmış ve sararmış bölge
Ciltte ağrı ve hassasiyet
Kuru cilt

Nasıra Bitkisel Reçeteler

1-Sirke -Kuru soğan- Su

Ayakllar 10 dakika boyunca sıcak suya sokulur ve iyiyce kurulanır. 1 çay bardağı organik üzüm sirkesi içine soğan zarları konur. Daha sonra bu soğan zarları nasırlı bölgeye konulur. 6 saat bekletilir. Bu i,şlem nasır sökülünceye kadar devam edilir. Bu uygulamayı gece yapabilirsiniz.

2-Zambak yaprağı-Sirke

2 su bardağı saf sirkeye ; 1 avuç zambak yaprağı konur. Sirkeli suyun içerisinde zambak yaprakları 10 gün bekletilir. Daha sonra nasırların üzerine hergün birer parça zambak yaprağı konur.

3-Kuru incir-Kına

1 tane kuru incirin ortası yarılır.İçine 2 kahve kaşığı kına dökülür. Naırın üzerine konur ve sarılır. 6 saat bekletilir.Sonra yıkayıp kurulanır.

4-Soğan-Zeytinyağı- Sığır kıyması

4 çorba kaşığı zeytinyağına 2 çorba kaşığı sığır kıyması ve 1 baş kuru soğan konur. Soğanlar pişinceye kadar kavrulur. Biraz beklenir ilk sıcaklığı gittikten sonra ılık olacak şekilde nasırlı bölge konuluır.Nasır sökülünceye kadar devam edilir.

5-Limon- Kırmızı domates

Nasırların üzerine bir dilim limon veyaz yarım kesilmiş kırmızı domates konur. Her gün tekrarlanır.

6-Karbonat -Su-Ponza taşı

Temiz leğene ayaklar içine girecek şekilde sıcak su ve 1 çay bardağı dolusu karbonat konulup, karıştırlır. Ayaklar içne konulup 10 dakika bekletilir .Daha sonra nasırların üstü Ponza taşı ile iyice ovulur. Bu işlem her akşam tekrarlanır.

7-Sarımsak veya Kurusoğan

1 baş kuru soğan veya 5 diş sarımsak yağlı kağıda sarılıp ocakta pişirilip, nasırlı bölgeye konur.Hergün işlem tekrar edilir. Ayrıca 1 baş kuru sarımsağı ezip onun suyunu da nasırlı bölheye sürmek oldukça etikili bir yöntemdir.

Ayrıca;

*Basınç ve sürtünmeye neden olan etkenleri bularak, bu etkenleri ortadan kaldırmayı çalışın.
*Rahat ayakkabı giymeye özen gösterin. Özellikle basıncın fazla olduğu alanlarda ekstra dolgu kullanabilirsiniz.
*Ayaklarınızı temiz tutun ve sürekli nemlendirin.
*Çıplak ayakla yürümeyin.
*Ayaklarınızı düzenli olarak dinlendirmeye özen gösterin.

nasirdan kurtulma yolları