Kahvaltının Zayıflatıcı Özelliği Var Mı ? Kahvaltının Faydaları !
Genel

Kahvaltının Zayıflatıcı Özelliği Var Mı ? Kahvaltının Faydaları !

Bilim insanları yıllardır dolaşımda olan bir şehir efsanesine daha son verdi. Kahvaltının faydaları ve zayıflamaya etkilerini inceleyen bir grup bilim insanı 1990 ile 2018 yılları arasında yayınlanmış 2000’e yakın bilimsel yayının meta analizini yaptı. Ünlü tıp dergisi British Medical Journal’da (BMJ) yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre, kahvaltı etmenin zayıflama ve kilo kaybına hiçbir etkisi bulunmuyor. Çalışmayı yapan uzmanlar, kahvaltı yaparak kilo vermeye çalışmanın zayıflamak için iyi bir strateji olmadığı sonucuna vardıklarını belirtiyorlar.

Kahvaltının kilo vermeye etkisi ile ilgili efsane şu varsayıma dayanıyordu: Erken alınan gıdalar açlık hissini azaltır ve metabolizmayı hızlandırır; bu durum, daha sonraki öğünlerde kalorileri yakmaya yardımcı olur.

Monash Üniversitesi’nden Katherine Sievert ve arkadaşları tarafından yapılan çalışmada iki bine yakın makale 13 randomize kontrollü klinik çalışmanın verileri taranıyor. Çalışmada, sabah kahvaltı ederek zayıflamanın mümkün olmadığı hatta kahvaltı etmenin daha fazla enerji kazandırdığı sonucuna ulaşılıyor.

Şu ana kadar yapılan çalışmalar kahvaltının önemini vurgulayan ve metabolizmayı hızlandırarak sağlığa büyük katkı sağladığını dile getiren rehberleri destekler nitelikteydi. Ancak BMJ’de yayımlanan bu yeni çalışmanın yürütücüleri, üzerinde durdukları temel iki varsayım bulunuyor. Birincisi, kahvaltı etmenin açlık hissini baskılamadığı; ikincisi de kahvaltı edenlerin aldıkları gün içi toplam kalorinin daha fazla olduğu.

Çalışmanın sonuçları araştırıldığında kahvaltının kilo kaybına yardımcı olmadığı ve kahvaltı edenlerin her gün ortalama 260 kilokalori daha fazla aldıkları tespit ediliyor. Kahvaltı etmeyen gruptakilerin ise yaklaşık 0,44 kg daha fazla kilo verdikleri görülüyor.
Konu ile ilgili daha önce yapılan çalışmalara ve mevcut rehberlere bakıldığında;
2013 yılında yayımlanan çalışmaya göre aynı miktar kalorinin akşam yemeği yerine sabah kahvaltıda alınması kilo kaybını artırıyor. Bu sebeple metabolik hastalığı olanlara kahvaltı etmeleri önerisinde bulunuyor.