Kafa Derisi Hastalığı Nelerden Olur ? Kafa Derisi Hastalığının 7 Sebebi

Kafa Derisi Hastalığı Nelerden Olur ? Kafa Derisi Hastalığının 7 Sebebi

Merhabalar kıymetli takipçilerimiz sizlere bugün Kafa Derisi Hastalığı neden olan 7 sebeplerinden bahsedeceğiz saygılarımızla

Hepimiz kafa derimizin kafamızı kapladığını ve koruduğunu biliyoruz. Kafa derisindeki damarlar, deri, saç folikülleri ve saç, vücudumuzun bu kısmının bütününü oluşturur. Birkaç katmanı olduğu için hem fiziksel bir bariyer sağlar hem de bağışıklık sisteminizi koruyan bir ısı yalıtıcısı görevi görür.

Fakat, kafa deriniz vücudunuzun dış etkenlere en çok maruz kalan alanıdır ve farklı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Neyse ki, bu sorunların çözümleri de var.

Belki de, saçınızı tüm gün bağlamıyor olsanız dahi, kafa derinizde sürekli olarak bir yaralanma oluyor, ağrı hissediyorsunuz ya da hassasiyet gözlemliyorsunuz. Kafa derisindeki hassaslığın ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini merak ediyorsanız, aradığınız tüm cevapları burada bulabilirsiniz. Umarız yararlı olur!

Kafa Derisindeki Hassaslığın Sebebi Nedir?

Kafa deriniz saç foliküllerinizin kökünde yer alan sinir uçlarıyla doludur. Bunlar kafanızı korumakla görevli olsalar da, biraz hassastırlar.

Kafa derisindeki hassaslığa sebep olan bazı şeyler aşağıdaki gibidir:

1. Dengesiz Beslenme

Dengesiz beslenme, kafa derinizi beslemek için gerekli olan vitamin ve minerallerden mahrum kalmanıza sebep olur.

Düzgün yemek yememek aşağıdaki gibi durumlara karşı size savunmasız bırakır:

Hassaslık
Saç dökülmesi
Kepek
Dermatit
Bu rahatsızlıklara karşı, düzgün beslenmeli ve gün boyunca bolca su tüketmelisiniz. Bunu yaparak, kafa derinize ihtiyacı olan gücü kazandıracak ve bunu çok az bir eforla yapmış olacaksınız.

Bunu da okuyun: Dengeli Bir Beslenme İçin 6 Sağlıklı Yağ Kaynağı

2. Sert Şampuanlar

Şampuanlar kafa derisindeki hassasiyeti artıran temel etmenlerden biridir. Şampuanlar baz olarak yoğun temizleyiciler kullanırlar ve bu temizleyiciler kafa derinizdeki koruyucu tabakanın soyulmasına sebep olabilir.

Bu koruyucu tabaka soyulduğunda, hücreler iltihaplanır ve kuruluğa ve tahrişe karşı daha hassas hale gelirler. Diğer olası etmenler saç ürünlerindeki kimyasallar, sabunlar, su ve belirli ilaçlar olabilir.

Daha az yoğun temizleyiciler içerdikleri için daha doğal ve hassas şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Bu şampuanlar hem saçınızı temizleyecek hem de sağlıklı bir kafa derisine sahip olmanızı sağlayacaklar.

3. Hava Değişimine Maruz Kalma

Güneş, yağmur, sıcaklık, rüzgar ve hatta kirlilik kafa derinizi etkiler. Eğer kafa derinizi korumak istiyorsanız, evden çıkmadan önce kafanıza şapka takın. Şapka kafa derinizi sağlıklı bir şekilde korumanın basit bir yoludur.

4. Stres

Stresli bir hayat saç derinizi ve saç sağlığınızı etkiler. Hava almaya özen gösterin ve dikkatinizi eğlenceli şeylerle dağıtın. Böyle yapmanız yalnızca saç derinizdeki problemlerle başa çıkmakla kalmayacak aynı azmanda rahatlatıcı da olacaktır.

5. Saçınızı Arkadan Bağlamayın

Her saçınızı arkadan bağladığınızda, dolanması ve kafa derinizi acıtması ihtimali olacaktır. Saçınızı arkadan bağlayarak zamanla saçınız dökülmekle kalmayacak, saç deriniz de çok daha hassaslaşacaktır.

Bu durumun ışığında, saçınızı sürekli arkaya atmayın. Kafa derinizi özellikle de geceleri dinlendirin. Saçınızı salmak bunun için en iyi çözümdür. Eğer toplamak zorundaysanız, hafifçe bağlayın ve çok çekiştirmeyin.

Bunu da okuyun: Saç Uzamasını Destekleyen 6 Doğal Yağ

6. Fön Makineleri ve Düzleştiriciler
Fön makinelerini ve düzleştiricileri mümkün olduğunca kullanmayın! Bu şekillendiricileri kullanmak kafa derisindeki problemleri artırır. Bunun yerine ısı gerektirmeyen şekil verici kremleri kullanabilirsiniz.

Bir Öneri Daha

Eğer daha sağlıklı ve daha güçlü bir kafa derisinin peşindeyseniz, saçınızın ihtiyaç duyduğu besleyici maddeleri içeren doğal yağları ve saç maskelerini kullanın. Bu ürünlerden bazıları şunlardır:

Argan, Hindistan cevizi, avokado ve Hint yağı.
B7, E ve C vitaminlerini içeren saç maskeleri.
Aşağıdaki şeyleri denemek de ilginizi çekebilir:

Günde en az 8 bardak su içmek sağlığınız için çok faydalıdır.
Kafa derinize düzenli olarak masaj yapmak kan dolaşımını artırır, hassasiyeti azaltır ve aynı zamanda deriyi güçlendirir.
Eğer hali hazırda bu yazımızda bahsettiğimiz önerilerin hepsini denediyseniz, cildiye doktorunuzla konuşun. Problemi tespit etmek için testler yapabilir ve gerekli tedavi için ilaç yazabilirler.