Gastriti Yatıştırmak için Doğal Smoothie Tarifleri !

Gastriti Yatıştırmak için Doğal Smoothie Tarifleri !

Doğal tedaviler gastritin yarattığı rahatsızlığın yatışmasına yardımcı olabilir. Sorun devam ederse en iyisi bir doktora görünmektir.

Gastrit bugün toplumumuzdaki en yaygın sorunlardan biri ve her an ortaya çıkabilir. Sınır tanımaz – hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir.

Herkesin midesinde koruyucu bir dizi hücre bulunur. Ayrıca yiyeceklerin parçalanmasına ve sindirime yardımcı olan mide asitleri vardır. Bu asitler, midenizdeki yıpranmaya ve aşınma nedeniyle tahrişe ve enflamasyona da yol açabilir.

Bugün size biraz bu tatsız durumdan bahsedeceğiz ve bu durumla savaşmak için kullanabileceğiniz bazı doğal tedavi seçenekleri sunacağız.

Gastritin Nedenleri

Bu durumun farklı potansiyel nedenleri vardır. Gastritin en yaygın tetikleyicisi helikobakter pilori isimli bir bakteri nedeniyle oluşan enfeksiyondur.

Ayrıca gastrite yol açabilecek farklı faktörler de vardır:

Parazitler
Uzun süre ağrı kesici kullanımı
Mide ülseri
Crohn hastalığı
Bağışıklık sistemi hastalıkları ve diğer bağışıklık sistemi bozuklukları
Viral enfeksiyonlar
Kötü alışkanlıklar (sigara ve alkol kullanımı gibi)
Mide ameliyatı
Yüksek stres
Asit reflüsü
kan testi h pilori
Eğer böyle bir durumunuz varsa en çok tavsiye edilen şey, beslenme programınızın şu tür yiyecekler açısından zengin olmasıdır:

Sebze
Meyve
Tahıl
Lif
Ayrıca bu tür gıdalardan da kesinlikle kaçınmalısınız:

Çok fazla miktarda doymuş yağ içeren yiyecekler
Asidik içecekler veya yiyecekler
Baharatlı yiyecekler
Süt ürünleri
Kahve
Çok şekerli yiyecekler

Yukarıda listelediğimiz yiyeceklerden kaçınmayı tercih etmezseniz, bu, durumunuzun kötüleşmesine ve tahrişin artmasına neden olur. Bu da istediğiniz etkinin tersine neden olacaktır.

Ayrıca gastrite dikkat etmeli ve vakit kaybetmeden gerektiği gibi ilgilenmelisiniz. Çünkü kronik bir bozukluğa dönüşebilir.

Gastritin Belirtileri

Pek çok gastrit vakası önceleri fark edilir belirtiler göstermez. Bu bozuklukla sindirim sorunlarını veya mide ağrısını birbirine karıştırmak kolaydır.

Ancak çoğu durumda şu belirtilerin görülmesi olasıdır:

Karın ağrısı: Karın ağrısına genellikle yoğun bir şişlik hissi eşlik eder. Bunu genellikle bir şey yedikten sonra hissedersiniz.
Yanma hissi: Mide ekşimesi de denen durumdur. Mukozanın iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkar ve yukarıda bahsettiğimiz gibi yiyecekleri yedikten sonra kötüleşir.
İştah kaybı: Yanma hissi ve yedikten sonra oluşan ağrı nedeniyle gastriti olan bazı insanlar iştahlarını kaybedebilirler.
Mide bulantısı ve kusma: Mideniz yiyecekleri düzgün bir şekilde sindiremez ve içeriklerini çıkarmaya çalışır. Şiddetli vakalarda midenin içindeki hasar nedeniyle kusmuğun içerisinde kan olabilir.
Gastriti Yatıştırmak İçin Armut Ve Muz
armut ve muz smoothie
Armut içerdiği B vitaminleri (B1, B2 ve B3), A ve C vitamini ve lifler sayesinde gastriti yatıştırmaya yardımcı olan bir meyve. Sinir ve sindirim sisteminizi düzenliyorlar.

Muz ise bol lif ve protein içeren, yağ oranı düşük bir meyvedir. Bu da onu hafif kabız giderici etkisi sayesinde sindirimi hızlandıran harika bir enerji kaynağı yapar. Ayrıca tahrişi azaltmaya da yardımcı olur.

Gastrit için yalnızca olgunlaşmış muzları ve armutları tercih etmeniz tavsiye edilir.

Malzemeler

1 armut veya 10 yemek kaşığı armut eti
1 adet muz
1 bardak su (200 ml)

Hazırlanışı

Hem muzu hem de armudu soyun. Armudun çekirdeklerini çıkarın.
Dilimleyin ve blenderin içine bir bardak suyu ve meyveleri koyun.
Kıvamının daha az koyu olmasını istiyorsanız biraz daha su ekleyin.
Oluşan karışımın içindeki lifli maddeleri süzmeden için.
Gastritiniz varsa armut ve muz kullanılarak yapılan bu kolay ve doğal tedaviyi deneyin. Böylece bir gününüzü rahatsızlık yaşamadan geçirebilirsiniz.