erken-ergen

Ebeveynler Dikkat! Çocuğunuz erken ergenliğe girmiş olabilir

Çocuk gelişimi her anne ve babanın üzerine  yoğunlaştığı bir konudur. Çocuğunuzun gelişimi ile ile ilgili endişelenmenizi gerektiren konu ise; ergenliğe erken giren kız ve erkek çocuklarıdır. Kız çocukları 10-11, erkek çocukları ise 11-12 yaşlarından yavaştan bazı değişimler meydana gelmeye başlar . Bu değişimler olağandır. Fakat bu yaşlardan daha küçük yaşlarda bu değişimler başladı ise erken erkenliğe giriyor demektir. Erken ergenliğe giren çocuklarda ise ileri ki yaşlarda sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Bu durumu fark edip tedavi ettirmeniz mümkündür.

erken-ergen

Erken Ergenlik Nedir?

Kız çocuklarında meme gelişimi, erkeklerde ise testis büyümesiyle ergenlik dönemi kendini göstermeye başlıyor. İlerleyen dönemler ise cinsel olgunlaşma, boyun bir anda uzaması ile birlikte erkenlik süreci başlıyor.Normal şartlarda, kız çocuklarında 10-11, erkek çocuklarda 11-12 yaş civarında gözlenen bu belirtilerin, kızlarda 8 yaş erkeklerde ise 9 yaşından önce görülmesi ise ‘erken ergenlik’ olarak adlandırılıyor.

Erken Çıkan Sivilcelere Ve Kıllanmalara Dikkat

Çoçuklarda meydana gelen değişimleri aileleri dikkatlice incelemeli ve bu konuda uyanık olmalıdırlar. Genital ve/veya koltuk altı kıllanmasının erken başlaması , çocukta ter kokusunun ağır olması, yüz, gögüs, ve sırt bölgesinde erkenlikteki gibi sivilcelerin çıkması bu durumlar erken ergenliğin habercileri olarak nitelendirilir.Erken ergenliğin ortaya çıkmasında, çocuklarda beyin veya vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan ve hormon dengesini etkileyen oluşumlardan, kullanılan ilaç ve birtakım kimyasal maddelere kadar pek çok etken rol oynayabiliyor.

Yetişkinlikte Oluşturduğu Sorunlar

Erken ergenlik dönemine giren çocukların boylarının bir anda uzaması bazı sağlık problemlerine sebebiyet veriyor. Boyu hızla uzayan bu çocukların yaşıtlarına göre daha uzun olması sevindirici değildir malesef. Aslında bu sürecin erken sonlanacağına ve erişkin boyunun kısa kalacağı anlamına geliyor. Boyun hızlı uzaması zamanında teşhis ve tedavi edilmezse , erken ergenlik büyüme plaklarının erken kapanmasına ve erişkinlik döneminde kısa kalmasına sebeb olur.Ancak ergenlik belirtilerinin erken başlaması her zaman tedavi gerektirmez; ergenliğin kendi doğal seyrinde izlenmesinin daha uygun olacağı durumlar da vardır. Dolayısıyla, tedavi gerektiren ve gerektirmeyen erken ergenlik süreçlerinin birbirinden ayırt edilmesi ve gereksiz tedavilerden kaçınılması da bir o kadar önemlidir.

erken ergen

Çocuğun Psikolojisi Üzerine Etkisi

Erken ergenliğe giren çocukların henüz ergenliğe hazır olmayan bedenlerinde oluşan bu değişimler çocukların psikolojisini etkiliyor. Benzer değişimler çevrelerinde ki başka çocuklarda görmedikleri için kendilerini kötü hissetmelerine sebebiyet veriyor. Bu durumda çocuklar, arkadaşlarıyla uyumu bozulduğu için içe dönük bir yapıya bürünebilecekleri gibi, tam aksine hırçın ve saldırgan davranışlar da gösterebiliyorlar. Ayrıca yaşanan değişimleri benimsemekte zorlanan çocukta psikolojik travma gelişebiliyor

Erken ergenlik tedavisi

Erken ergenlik, tedavisi mümkün bir hastalık. Bazı çocuklarda hemen tedavi gerekirken, bazı çocuklarda bulguların ilerleme hızının takibi gerekebiliyor. Çocuklardan bazılarında ise maalesef artık tedavi için çok geç kalınmış olabiliyor. Tedavi kararı verilen çocuklarda ergenliğin ilerlemesi, çocuğun normal ergenliğe girmesi gereken yaşa kadar durdurulabiliyor. Erken ergenlik ne kadar erken tanınır ve müdahale edilirse çocuğa vereceği zarar da o kadar az oluyor. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarını iyi gözlemeleri ve şüphelendiklerinde zaman kaybetmeden bir endokrin uzmanına götürmelidirler.