ramazan bayramı

Bayramda Bu Besinleri Dikkatli Tüketin

Ramazan Bayramını sağlıklı geçirmek için neler yapılmalı, hangi besinlerden uzak durmalıyız…

Ramazan bayramı’ na sayılı günler kaldı.. Bayramın vazgelçilmezi, keyifli sohbetlerin yapılacığı lezzetli sofralar hazılrayıp misafir ağırlanmaktır. Fakat bu özel günlerde uzak durmamız yada dikkatli tüketeceğimiz yiyecekler vardır . Bunlardan bazıları ; baklava (tatlı çeşitleri), pişiler, kızartmalar yani bol kalorili yiyecekler. Bu besinler çok lezetli olmasına rağmen sağlık açısından dikkat edilmesi gereken besinler grubundadır. Peki Ramazan Bayramı’ nı sağlıklı geçirmek için neler yapılmalı, hangi besinlerden uzak durmalıyız hep beraber onları inceleyelim…

ŞEKER YERİNE MEYVELİ BİTTER ÇİKOLATA

Bayram ziyaretine gelen misafirlerine şeker yerine daha sağlıklı atıştırmalıklar ikram etmenizde fayda var. Kuru meyveler, hurma ve incir gibi daha lezzetli ve sağlıklı yiyecekler sunabilirsiniz. Başka bir alternatif ise çilekleri bitter çikolataya batırıpda sunabilirsiniz. Şerbetli tatlılar yerine ise sütlü tatlıları tercih etmelisiniz.

 

KAHVALTINIZ HAFİF OLSUN

Ramazan da sahur zamanı az yemeye alıştığımız için bayramda sabahları hazırlanan zengin kalvaltı sofralarından uzak durmanızı tavsiye ederim. Sağlık probleri yaşamamak için bayram sabahları , zeytin, peynir, tam tahıllı ekmekler, yumurta ve söğüş sebzelerin bulunduğu sağlıklı ve hafif bir kahvaltı yapmanız gerekir.

 

ANA ÖĞÜNÜ TATLILARLA GEÇİŞTİRMEYİN

Ana öğünlerinizi kesinlikle atlamayın. Tabi ki ana öğünlerinizi besleyici proteinden zengin besinlerle geçirmenizi tavsiye ederim.  Ana öğününüzü tatlıyla geçiştirirseniz, kandaki şeker oranınız hızla artacaktır.Bu da sağlık problerine davetiye çıkaracaktır.

 

GÜNLÜK 2-3 FİNCANI AŞMASIN

Çok fazla çay ve kahve tüketmek içerdiği kafeinin diüretik etkisi sebebiyle daha fazla sıvı kaybetmenize yol açıyor. Çarpıntı, anksiyete, uykusuzluk ve sindirim sistemine özgü sorunlar oluşturabiliyor. Bu nedenle bayramda çay ve kahve tüketimini 2-3 fincanla sınırlayın ve şeker kullanmamaya özen gösterin. Çay ve kahve yerine kuşburnu gibi meyve çayları veya ıhlamur tüketebilirsiniz. Tansiyon probleminiz yoksa maden suyu da tercih edebilirsiniz.

 

ramazan bayramı