siyah nokta yuz maskesi

Siyah noktaları yok eden 3 doğal maske

Başımızın belası siyah noktalar ile nasıl mücadele edebileceğinizi bilmiyor musunuz? Bu yazımız tam da size göre. Kozmetik mağazalarına yüzlerce lira verip kimyasallara maruz kalacağınıza öncelikle bu maskeleri denemenizi şiddetle öneriyorum.

Siyah noktalar bildiğiniz gibi yüzümüzdeki gözeneklerin gün içerisinde makyaj malzemeleri, yağ ve kirlerle tıkanmasıyla oluşur. Görsel olarak kötü görünmesinin yanı sıra bakım yapılmadığında gözenekler iyice genişleyerek iz ve lekeler bırakırlar. Haftada bir yapacağınız bu üç maske ile hem siyah noktaların oluşumunu engelleyebilir hem de gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayarak daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz. Bu maskeleri uygulamadan önce yüzünüze buhar banyosu yaparak gözeneklerinizi genişletmeniz maske sonrası başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Buhar banyosu için geniş bir kaba kaynamış suyu ekleyin. Başınızı kaba doğru eğin ve başınızın arkasına yüzünüzün kenarlarını kapatacak kadar genişlikte bir havlu ile çadır oluşturun. Yaklaşık 10-15 dakika bunu yaparak yüzünüze buhar banyosu yapın. Çok uzatmadan maskelerimize geçelim;

Şekerli Yumurta Maskesi

1 çorba kaşığı şeker ile 1 yumurtanın beyazını bir kapta çırptıktan sonra bütün yüzünüze ovalayarak sürün. Yumurta iyice kuruyana kadar bekleyin ve yine ovalayarak suratınızı yıkayın. Yumurta kuruduktan sonra kristalize olan şeker ile ovduğunuzda aynı zamanda yüzünüze peeling yapmış gibi etki göreceksiniz.

Limon Bombası Maskesi

1 çay kaşığı karbonat üzerine 5-6 damla limon damlatın. Yüzünüze masaj yapar şekilde bu karışımı sürüp kuruyana kadar bekleyin. Maske kuruduktan sonra ılık suyla yine masaj yaparak maskeyi yüzünüzde arındırın. Haftada 1 yapabileceğiniz bu maske ile cildinizi hem beslemiş hem de siyah noktalardan kurtulmuş olacaksınız.

Domates Mucizesi Maskesi

Yarım domatesi rendeledikten sonra üzerine yarım çorba kaşığı pirinç ununu karıştırın. Yüzünüze sürdükten sonra kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra maskeyi ılık su ile yüzünüzden temizleyin. Domatesin içerisindeki vitaminler, enzimler ve minerallerin etkisini peeling yapar gibi pirinç unu ile taçlandırın. Bu enzimler aynı zamanda siyah noktaların yanı sıra cildinizdeki lekelerin de geçmesine fayda sağlayacaktır. Bu maskeyi yukarıdaki maskelerle beraber haftada 1 gün uygulamanız daha parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

 

siyah nokta yuz maskesi