Şeker Hastalarına Kilo Verme Diyeti !

Şeker Hastalarına Kilo Verme Diyeti !

Şeker hastalığınız varsa ve kilo vermek istiyorsanız, sağlıklı bir diyet için önemli olan şeyleri bilmeniz gerekir.

Diyabet hastalığından muzdarip insanlar diyetlerine çok önem vermeli ve dikkat etmelidir.

Bu nedenle, şeker hastaları için sağlıklı bir kilo verme diyetine yönelik bazı ipuçları ve püf noktaları sizinle paylaşmak istiyoruz. Bunlar kan şekeri seviyelerinizle ilgili sorunların ortaya çıkması riskini azaltmaya yardımcı olacak yöntemlerdir.

Sağlıklı Diyet İçin Önemli Şeyler

Her şeyden önce, sağlıklı bir diyet, vücudun düzgün çalışması için gerekli besinleri alırken, hastalık riskini azaltan herhangi bir diyettir diyebiliriz.

Sağlıklı bir diyet, sebzeler, tam tahıllar, meyveler, yağsız süt ürünleri, yağsız etler ve beyaz ve yağlı balıklar gibi çok çeşitli yiyecekleri içermesi önemlidir.

Mükemmel bir diyet diye bir şey yoktur ve hiç bir zaman var olmayacaktır. Diyetler kişiden kişiye değişen ve hastalıklara göre alınan besinlerin çeşidi ve miktarı ile ilgilidir. Bununla birlikte, çeşitli farklı yiyecekler ve kontrol edici porsiyon boyutları dahil olmak üzere, sağlıklı bir diyet için anahtardır diyebiliriz. Ayrıca, bulabileceğiniz en kaliteli besinleri sunan yemeği seçtiğinizden emin olmalısınız.

Bu nedenle, işlenmiş gıdalar yerine vitamin, mineral ve lif bakımından zengin yiyecekleri seçmeye gayret edin.

Çoğu zaman, şeker hastaları, herkesin sahip olduğu aynı yiyecekleri yiyebilir. Herkes iyi beslenmekten yararlanır, bu nedenle tüm aile sağlıklı beslenmenizin bir parçası olabilir. Aile içerisinde şeker hastalığı diyetini uygulayan diğer aile üyeleri de sağlıklı bir diyetin parçası olurlar ve aynı zamanda şeker hastasının bu diyeti daha kolay uygulamasına da yardımcı olurlar.

Bu diyet belirli bir miktarda planlama gerektirir. Bununla birlikte, en sevdiğiniz yiyeceklerden bazılarını dahil etmek ve hala glikoz seviyenizi, kan basıncınızı ve kolesterol seviyenizi kontrol etmek mümkündür.

Sağlıklı bir kilo kaybı diyet, diyabetik olup olmadığına bakılmaksızın, sağlıklı bir kilo verme diyetidir! Yani bu diyeti uygulamak için diyabet hastası olmanıza gerek yoktur.

Şeker Hastalarının Kilo Verme Diyeti
Diyet yapmak, yediğiniz yemeğe dikkat etmek ve egzersiz yapmak şeker hastaları için iyi şeylerdir. Ancak, her zaman doktorunuza danıştığınızdan emin olun, onun bilgileri sayesinde daha sağlıklı bir diyeti takip edebilirsiniz.

Aşağıda, fazla kilolu olan diyabet hastaları için kilo verme diyetiyle ilgili bazı ipuçları hazırladık.

Obezite, hipertansiyon ve kardiyovasküler problemler için bir risk faktörü olduğundan, bu tür diyetleri uygulamak aşırı kilolu diyabet hastaları için gerçekten önemli olabilir.

Daha önce, diyabet hastalarının diyetlerine çok dikkat etmeleri gerektiğinden çok kez bahsedildi. Aşırı kilolu olmaları durumunda bu diyetleri uygulamanın önemi daha da artar. Çünkü şeker hastalığı olan insanlardaki kilo daha farklı problemlere yol açar ve kişinin hayatını olumsuz etkileyecek sonuçlara kadar gidebilir. Şimdi doğal yollarla şeker hastalarının kilo verme diyeti konusuna derin bir göz atalım ve kahvaltıda, öğle yemeğinde, akşam yemeğinde ve atıştırmalıklarda ne tür besinleri tüketmeliyiz öğrenelim.

Bu nedenle, günün her öğününde birleştirmek için bazı farklı seçenekler vardır.

Kahvaltı
Yağsız sütlü kahve veya şekersiz çay
Kırmızı veya yeşil çay
Şeker ya da çikolata içermeyen tahıllar
İki dilim tost kepekli ekmek ve şekersiz reçel
Kuşluk atıştırması
Tercih edeceğiniz meyveye göre, bir parça meyve
Az yağlı yoğurt
Küçük şekersiz tahıl bar
Hindi eti veya peynirli iki dilim kızarmış kepekli ekmek
Öğle yemeği
Domates, marul, mısır, tavuk, yumurta (yumurta sarısı olmadan) ve yeşil yapraklı makarna salatası. Bu öğüne mayonez eklememek gayet önemlidir.
Zeytinyağı, yoğurt sosu veya soya sosu gibi diğer seçenekleri deneyin.
Akdeniz salatası
Kekik ve peynirli domates
Mercimek ve sebze
Ispanak ve nohut
Biber ile doldurulmuş tavuk
Bir infüzyon bazlı tatlı veya yağsız sütlü bir kahve
salataya zeytinyağı eklemek
Öğleden sonraki atıştırmalık
Siyah kahve veya yağsız süt ile birlikte
Limon ya da greyfurt suyu
Kırmızı veya yeşil çay
Dört şekersiz bisküvi
Ev yapımı puding veya az yağlı yoğurt
Yoğurt, rendelenmiş limon ve bütün unlu ev yapımı bisküviler
Akşam Yemeği
Domates, marul, haşlanmış yumurta (yumurta sarısı olmadan), soğan ve ton balığı ile salata.
Kızarmış sebzeler
Kıyılmış lahana ve havuç ile Amerikan salatası.
Haşlanmış veya çiğ yeşil sebzeler
Karides ile çırpılmış sarımsaklı yumurta
Izgara sole, sığır eti veya tavuk göğsü
İnfüzyon bazlı tatlı
Uyumadan önce
Az yağlı doğal yoğurt
Bir bardak yağsız süt
Şeker hastaları için sağlıklı bir kilo verme diyetine yönelik tüm bu harika fikirlerin yanı sıra, bazı hafif egzersizler yapmaya da çalışmanız gerekir. Uzun yürüyüşlere çıkmak ya da 30 dakikalık yürüyüşler yapmak ya da dans etmek daha hızlı kilo vermenize ve şekerinizi kanınızda yakmanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle şekerinizi kontrol altında tutmuş olursunuz. Vermiş olduğumuz doğal yollarla şeker hastalarının kilo verme diyeti sizin şekerinizi kontrol altında tutmanıza ve sağlıklı bir şekilde beslenmenize yardımcı olur.

İnsülin enjekte ederken kan şekeri seviyenizi düşürmemek için dikkatli olun.

Son şey olarak: çantanızda biraz tatlı aperatif veya şeker poşeti taşımak iyi bir fikirdir. Bu sayede kan şekeri seviyeleriniz çok düşük olduğunda kullanabileceğiniz hızlı bir şeker kaynağına sahip olacaksınız. Özellikle küp şeker taşıyabilirsiniz çünkü küp şekerin şeker seviyesini hızlı bir şekilde arttırma özelliği vardır.