İçeriğe geç

Sedef Otunun Tıbbi faydaları Ve Özellikleri !

Sedef otu, genellikle stres ve kaygı ile baş etmek maksatlı kullanılan bir bitkidir. Derler ki; eğer bitkiniz solmaya başladıysa, sebebi, çevredeki kötü enerjiyi emiyor olmasıdır.

”Eril” veya ”dişil” formlarda bulunabilen bu bitkiyi belki de daha önce duymuştunuz. Bu bitkinin, olağandışı etkilere sahip olduğu söylenmektedir. Takip eden makaleyi okuyarak, sedefotunun, ”sihirli” olarak adlandırılan güçlerini ve kullanım alanlarını öğrenin!

Sedefotunun Özellikleri

Sedefotu, uzun ömürlü, aromatik, sarımsı yeşil yaprakları ve küçük çiçekleri olan bir bitkidir. Kuru bölgelerde yaşar ve Akdeniz iklimine çok iyi şekilde adapte olur. Güçlü aroması ve ekinlerdeki haşeratları uzaklaştırıcı etkisinden dolayı birçok evde ve bahçede bulunmaktadır.

Sayısız antik uygarlık, sedefotunu kullanmış; hatta kimileri onun güçlerini kutsal kabul etmiştir. Romalılar, bu bitkiyi yetiştirmişler ve mahkumları ziyaret ederken yanlarında taşımışlardır, çünkü bu bitkinin kem gözleri savuşturduğuna inanmaktaydılar. Çinliler sedefotunu olumsuz düşünce ve dilekleri etkisiz hale getirmek için kullanmaktaydılar. Kelt sihirbazların söylemlerine göre sedefotu büyüye karşı koruma sağlıyor ve ayrıca bu bitki iyileştirme amaçlı da kullanılabilir. Sedefotu; erken dönem Yahudiler, Mısırlılar, Kaledonyalılar tarafından kutsal kabul edilmiş hatta tanrılardan bir armağan olduğuna inanılmıştır.

Erken Amerika dönemlerinde, sedefotu, bazı yerli kabileler tarafından büyü yapmak için kullanılmıştır ve ayışığı altında bir miktar sedefotunu sevdikleri kişiye vermeleri halinde, sevdikleri kişinin kalbini sonsuza dek kazanacaklarını düşünmekteydiler.

Sedefotunu Ne Zaman ve Nasıl Yetiştirmelisiniz?

Günümüzde hala sedefotu bitkisinin hem tıbbi hem de ruhani açıdan çok güçlü olduğu kabul edilir. Eğer bir başkasının bahçesinden bu ottan koparıyorsanız, bitkiyi o kişinin kullanacağından emin olmalısınız; çünkü yapraklarında ve köklerinde sahibinin enerjisini taşıyor olduğuna inanılmaktadır. Yetiştirildiğinde fayda edeceğine olan inanca göre, sedefotu yetiştirmek için basit adımlar:

Eğer kendinizi depresif, stresli veya sinirli hissediyorsanız, asla bu bitkiyi ekmemelisiniz.
Kadınlar menstrual periyodları sırasında bu bitkiyi ekmemelidirler.
Özel güçlerine veya bitkinin özelliklerine inanmadan ona bakıyorsanız, herhangi bir etki göremeyeceksiniz demektir.
Sedefotunun bakımı için biraz zaman ayırın ancak bakım konusunu abartmayın. Bitki, makul miktarda su ve güneş ışığına ihtiyaç duyar.
İki çeşit sedefotu vardır: Eril olan geniş yapraklı ve dişil olarak adlandırılan küçük yapraklıdır. Eril bitkinizi bahçenizin sol tarafına, dişil olan bitkinizi ise bahçenizin sağ tarafına yerleştirin.

Kedilerin çokça bulunduğu bir yerde sedefotu yetiştirmeyin. Sedefotu, ayrıca kurbağaları da bahçenizden uzak tutar.

Eğer bitkinizin solmaya başladığını farkederseniz, panik yapmayın ve bitkiyi kurtarmaya çalışmayın. Bu durum, bitkinin kötü enerjiyi içine emdiğinin ve sizin çevrenize iyi şans bıraktığının, net bir göstergesidir.

Sedefotunun Tıbbi Özellikleri Nelerdir?

Bu bitki geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılmaktadır. Sedefotunun bazı iyileştirici özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Damarları güçlendirir, kılcal duvarları korur, varisli damarları, ödem ve diğer dolaşım problemlerini azaltır, iç kanamaları önler.
Mide ağrıması ve ekşimesini engelleyerek sindirime yardımcı olur, gaz ve sindirememe problemlerini azaltır, karaciğer fonksiyonlarını teşvik eder. Aşırı yemek yediğiniz zamanlarda bu bitkiyi tüketebilirsiniz.
Spazm önleyici etkiye sahiptir; genel krampları, ishal ve mide kramplarını önleyicidir.
Rahime kan akışını arttırarak menstrual periyodun daha sağlıklı geçmesine yardımcı olur. Hamilelikte kullanımı tavsiye edilmez, düşüğe sebep olabilir.
Yatıştırıcı özellikleri sayesinde; stres, kaygı, gerginlik ve uykusuzluk durumlarında kullanılabilir.
Şok ve gerilme durumlarından kaynaklanan ağrıyı hafifleticidir. Romatizma ve artrit kaynaklı iltihabın azaltılmasında kullanılabilir.
Dokulardan salınan yağ asitlerini teşvik ettiği gibi; kilo vermede ve sıvı tutulumunun azaltılmasında da etkilidir.
Sedefotu, yüksek oranlarda tüketildiğinde zehirli olabilir; özellikle bitkinin yağı içildiği takdirde (yağı sadece harici kullanım içindir) zarar verir. En fazla on iki tane sedefotu yaprağını bir litre suya ilave ederek bir çay hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı kaynatın ve sonrasında on dakika kadar bekletin, sonra süzün ve günde en fazla iki fincan için.

Sedefotunun Ruhani Özellikleri Nelerdir?

Eğer evinize veya işyerinize iyi enerji yaymak istiyorsanız bu bitkiyi kullanabilirsiniz.

Korur: Sedefotunun en yaygın bilinen özelliği, onu yetiştiren kişi çevresinde bir koruma alanı oluşturmasıdır.
Pozitif enerjiyi çeker: Bitki bazen de, doğru kişinin; aşk, iş veya aile anlamında; hayatımıza girmesine olanak sağlar.
İyileştiricidir: Yukarıda da açıkladığımız gibi, sedefotu, birçok hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir.
Negatifliği uzak tutar: Negatif enerjisi bol veya yoğun duygu ağırlığı olan bir ortamda yaşıyorsanız, bunu emmesi için evinizde sedefotu yetiştirebilirsiniz.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
KategorisiDoğal ilaçlar