Kepeklerden Kurtulmak için 100 de 100 Doğal Çözümler !

Kepeklerden Kurtulmak için 100 de 100 Doğal Çözümler !

Saçta oluşmaya başlayan kepek ilerleyen evrelerde omuzlarımıza dökülerek rahatsızlık verici bir durum yaratabilmektedir. Kepek problemi ülkemizde nüfusun yarısında yani 2 kişiden birinde görülmektedir. Kepek sorunun fazla olması piyasada sağlıklı ya sağlıklık şekilde üretilmiş ne olduğu belli olmayan merdivan altı olarak tabir edilen kimyasal saç bakım ürünlerinin çoğalmasına sebep olmuştur.

Doğal Yöntemlerle Kepeklerden Kurtulabilirsiniz

Bu nokta kepek sorunları ile uğraşan kişiler dikkat etmesi gereken ilk kural televizyonlara yada eczanede görükleri her ürünü saçlarına uygulamamalıdır. Kepek sorunları ile kurtulmanın en etkili ve sağlıklı yöntemi evde doğal şekilde yapabileceğiniz bakımla saçlarınızdaki kepeklerdn kurtulabilirsiniz.

Kepek Nedir?

Kepek saç derisinde oluşan bir sorundur ve bir kaç şeyden olabilir. Kuru cilt genellikle kepeğin sorunlusu olduğu bilinmektedir, ancak bazen aşırı aktif yağ bezlerininde kepeğe neden olduğu bilnmektedir. Egzama, sedef, alerjk reaksiyonlar ve çeşitli mantar türleride kepeğe neden olur.

Kepekten kurtulmak için etkili ve kolay olan yöntemleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Doğal ve kolay bulunun ürünler ile yapacağınız saç bakımı sayesinde kepeklerinizden kurtulabilirsiniz.

Etkili kepekten kurtulma yöntemleri

Çay Ağacı Yağı:

Çay ağacı yağı kepek sorunlarından kurtulmak için yayğın olarak kullanılan bir üründür. Ezcanelerden, online sitelerden, aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz bu ürünün fiyatı 11 lira ile 60 lira arasında değişmektedir. Saçınızı yıkadığınız şampuanın içerisine dökerek rahatlıkla kullanabilirsiniz, yada çay ağacı yağı ile yapılmış şampuanlardan alabilirsiniz. Bilimsel olarak yapılan araştırmada şampuanın içerisine yüzde 5 çay ağacı yağı dökülmüş şampuanı kullanan kişilerin çoğunda kepek sorunu ortan kalkmıştır.

Okaliptüs Yağı

Diğer bir ağaç yağı olan okaiptüs yağı hem saçlarınızda bulunan kepeği yok ederken mantara karşıda antimikrobiyal özelliği sayesinde mantar oluşumuda yok etmektedir. Bu ürünüde kolay şekilde eczanelerden, online sitelerden yada aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Fiyat olarakta 5 ile 20 tl arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır. Ayrıca bu ürünle yapılmış şampuanlarda etki sonuç alma adına faydalıdır. Okaliptüs yağı ve hindistan cevizi yağı ile yapılmış sülüsyonlarda şaç kepeğini neredeyse sıfıra yakın şekilde düşürmektedir.

Neem Yağı:

Etkili bir kepek önleyici yağ olan neem yağı Afrikave Asya bölgsinde yetişen neem ağacının yaparak ve meyvesindeki yağların çıkarılması ile oluşur. Deri hastalıklarında tıp alanında etkin olarak kullanılan bu neem yağı ile kepeklerden kurtulabilirsiniz. Kolay şekilde bulunan bu ürününün fiyatı ile 15 ile 30 lira arasındadır. Şampuanın içerisene katarak kullanabileceğiniz gibi neem yağlı şampuanlardanda alıp kullanabilirsiniz. Evinizde yağ yağını bulundurmanız hemn cildine hemnde saçınıza sayısız yarar sağlayacaktır bu yağı gönül rahatlığı ile yüzünüzede uygulayabilirsiniz. Neem yağı yüzde ve saçtaki ölü deriyi yok ederken canlılık ve tazelik verir.

Saç Bakım ürünlerini Kullanırken Dikkat Etmelisiniz

Şampuanlar, jeller, saçspreyleri ve diğer saç bakım ürünleri bazen saçlarınızda istenmeyen sorunların oluşmasına sebep olabilir. Kepeklerinizden kurtulmak için kullandığınız bu ürünler kepeği engellemezken ayrıca kafa derisi üzerinde tahriş, kuru cilt, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Kepeklerinizden kurtulmak için bilinen markalı ürünleri almak ve internetten mümkünse kullanıcı yorumlarına bakmak bir nebze fayda sağlayabilir.

Günlük Saç Bakımı ve Saç Fırçalama

Kepek sorunundan kurtulmak için rütin şekilde yapacağınız bakımlar kepek sorunun azartırken bazenden ortandan kalkmasına sağlayabilir. Cilt ve saç derisi bakımı yapmanız adına uygulayacağız etkiki yöntemlerden biride saçları tarak ile taramaktır bu kan dolaşımı hızladırır. Ayrıca günlük olarak saçlarınızı yıkamalısınız kuru saç derisi yapısına sahip biri iseniz nemlendirici formülü içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Kepek dökülmesi rahatsız edici olabilir ama basit yöntemlerle bu sorundan kurtulmak sizin elinizde. Kepekten kurtulmak için büyük paralar harcamaya ve yada doktora gitmeye gerek yok, evinizde basit yöntemlerle bu sorundan kurtulabilirsiniz.