Kalp rahatsızlığını gösteren 8 işaret

Sağlıklı beslenme ve tıptaki ilerlemeler sayesinde geçmişte olduğundan daha az insan kalp hastalığından ölmektedir. Bununla birlikte, tıkanmış kalp damarları hala ülkemizde bir numaralı ölüm nedenidir. Bazen vücut, bir şeyle ilgili bir şeylerin yolunda gitmediğine dair daha ince ipuçları sunar.

Aşırı yorgunluk

Bu sadece yorgun uyku eksikliği değildir; aşırı yorgunluktur. Grip olduğunuzda yaşadığınız sürekli bir halsizlik durumu gibi. New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde Kalp ve Vasküler Enstitüsü Kadın Kalp Sağlığı Direktörü Suzanne Steinbaum, “Bir çok kadın hiçbir şey olmadığını ve kendilerini daha iyi hissedeceklerini varsaymaktan alıkoyuyor, ancak gerçekte kalbinizin bir işareti olabilir” diyor. Bu şekilde hissetme sebebiniz: Oksijen eksikliği. “Kalp, oksijeni vücudunuza vermek için mücadele ediyor ve zorlanıyor.” Tek semptomunuz bu ise, doktorunuzla konuşabilirsiniz, ancak yalnızca buna dayanarak kalp sorununuz olduğu sonucuna varmayın.

Ayak Şişmesi

Ayak şişmesi, hamilelik, varisli damarlar (çirkin ama tehlikeli olmayan) gibi çeşitli nedenlerle veya seyahat ettiğinizde ve hareket etme konusunda sınırlı bir engeliniz olduğunda ortaya çıkabilir. Aynı zamanda, kalbin yetersiz kan pompaladığı kronik bir durum olan kalp yetmezliğinin bir işareti olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyovasküler Tıp Profesörü Michael Miller, “Kalp kapağı normal şekilde kapanmadığında da ayaklarda şişlik oluşabilir” diyor. Miller, kan basıncı ve diyabet için bazı ilaçlar da şişmeye neden olabileceğini söylüyor. “Kalple ilişkili ayak şişmesine genellikle nefes darlığı ve  / veya yorgunluk gibi diğer semptomlar eşlik eder” diyor. Son zamanlarda ayak şişmesi yaşadıysanız, nedenini ve nasıl tedavi edileceğini en iyi şekilde belirlemek için doktorunuza görünün.

Yürürken oluşan aşırı ağrı

Kalça ve bacak kaslarınıza tırmandığınızda, yürürken veya hareket ederken krampa giriyorsa,yaşlılıktan veya egzersiz eksikliğinden kaynaklanıyorsa dinlendiğinizde daha iyi hissederseniz. Bu durumda endişe etmeyiniz. Ancak sürekli bir durum varsa, PAD olarak da bilinen periferik arter hastalığının bir işareti olabilir. PAD, yüksek kalp hastalığı riskine bağlı olan bacak arterlerinde yağ plağı birikimidir.

Baş Dönmesi

Yine, bu kalp ile ilgili olmayan birçok nedene neden olabilecek semptomlardan biridir. Eğer bir spor salonuna gittiyseniz, baş dönmesi veya sersemlemiş hissederseniz, yürümeyi, koşmayı, bisiklete binmeyi durdurmak için uyarı işaretleri görmüş olabilirsiniz. Bu belirti dehidratasyona neden olabilir veya “çok çabuk uyandıysanız” olabilir, ancak düzenli olarak ortaya çıkarsa, ilaç yan etkileri, iç kulak problemleri, anemi veya daha az sıklıkla kalp sorunları olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun.

Zinde olsanız bile nefes darlığı çekiyorsanız

Düzenli spor yapmanıza rağmen, merdivenlerden yukarı doğru yürürken titriyorsunuz veya çok öksürüyorsunuz. Astım, anemi, bir enfeksiyon veya kalp kapakçıklarında veya kan pompalama yeteneğinde nadiren sorun olabilir.

Depresyon

Depresyon, dünyadaki en yaygın sorunlardan biridir ve her yıl milyon larca yurttaşımızı etkilemektedir. Depresyon muhtemelen kalp sorununuz olduğuna dair bir işaret değildir. Birçok çalışma, depresyonda olan kişilerin kalp problemi açısından daha büyük risk altında bulunduğunu göstermektedir. Steinbaum, “Kalp hastalığı için birden fazla risk faktörü olan veya kalp hastalığı olan kişilerde depresyon eğilimi var” diyor. Her iki şekilde de bakarsanız, depresyonda olduğunuzda kalp sağlığınız hakkında daha dikkatli olun.

Migren

Bazen bir baş ağrısı sadece bir baş ağrısıdır. Kesin bir bağlantı olmasa da, auralı migren oluşumu bazı kalp anormallikleriyle ilişkilidir. Bu nedenle bu atakların kalbin işlevsizliği ile bağlantısı olabilir. Bir teori, ikisinin de otonom sinir sistemi dengesizliklerinin sonucu olabileceğidir.

Aynı anda Anksiyete, Terleme ve Bulantı yaşama

Birdenbire endişelendin, terledin ve mide bulantısı oluştu. Bunlar panik atağın klasik belirtileridir, fakat aynı zamanda kalp krizi belirtileridir. Aslında, kalp krizi belirtileri başladıktan bir saat sonra hastaneye gelenler beklediklerinden daha iyi hayatta kalma oranlarına sahiptir.