İçeriğe geç

Güzel Bir Cilt için 100 de 100 doğal Yiyecekler !

Kremler ve losyonlar ile yaptığınız cilt bakımının yanı sıra, belirli besinleri tüketerek daha güzel bir cilde kavuşabilirsiniz.

Cilt bakımı gün geçtikçe daha da önemli bir hal almaktadır. Her gün çevredeki pek çok farklı toksine ve güneşin zararlı ışınlarına maruz kalıyoruz. Üstelik bu zararlı ışınlardan korunmak için güneş koruyucu kremler veya nemlendiriciler kullanmak da çoğu zaman yeterli olmuyor. Cildinize daha iyi bakmak için bu yazıda bahsedeceğimiz yiyecekleri tüketmelisiniz.

“Ne yersen osun” cümlesini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yazımızda, cildinizin daha sağlıklı olmasını ve ışıl ışıl görünmesini sağlayacak yiyeceklerden bahsedeceğiz.

1. Havuç

A vitamini bakımından oldukça zengin olan havuç, cildinizde sarkmalar meydana gelmesini büyük ölçüde azaltır ve kırışıklıklarla mücadele eder.

Beta- karoten ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede de cildinizi UV ışınlarından korumak için ve yaşlanmayla ve cildin bozulmasıyla mücadele etmek için idealdir.

Havucun tek faydası cilt için değildir. Bu sebzenin sağlığa bazı faydaları aşağıdaki gibidir:

Dişlerinizi güçlendirir.
Kabızlıkla mücadele eder.
İştah açar.
İdrar söktürücü (diüretik) özellikleri vardır.
Potasyum ve fosfor içerir.
Saç tellerini ve tırnakları güçlendirir.
Göz sağlığı için faydalıdır.
2. Su

Sağlıklı bir vücut için çok gerekli olan su, cilt güzelliğinde de büyük bir rol oynar. Cildinizi sıkılaştırmak ve toksinlerden arınmak için faydalıdır. Bunun yanı sıra kırışıklıkların ve mimik çizgilerinin oluşmasını geciktirir. Ayrıca selüliti de azaltmaya yardımcı olur.

3. Kuruyemişler

Kuruyemişler, büyümede ve hücre onarımında temel bir bileşen olan alfa-linolenik asit içerir.

Cildinizi koruyan ve canlandıran antioksidanlardır.
Yaşlanma belirtilerini ve cildin esnekliğini kaybetmesini önlemek için ideal olan E vitamini bakımından zengindirler.

Cildinize özen göstermenin yanı sıra eğer her gün bu yemişleri tüketirseniz, gün içerisinde daha enerjik olduğunuzu fark edeceksiniz. Aşırıya kaçmadan her gün tüketmeye çalışın.

4. Salatalık

Su, vitamin ve minareller bakımından oldukça zengin olan salatalık, cildinizi nemlendirmek ve korumak için idealdir.

Salatalık A, C ve E vitamini ve antioksidan kaynağıdır.
Kollajen ve elastin üretimini teşvik ederek, sıkılaştırıcı etkisi sayesinde ciltteki fazla yağı azaltır.
İsterseniz salatalık suyu olarak tüketin, isterseniz yüzünüze bir maske yapın. Salatalığı hangi şekilde kullanırsanız kullanın, cildiniz için ne kadar faydalı olduğuna inanamayacaksınız.

5. Turunçgiller

Sıkılaştırıcı ve antioksidan özellikleri sayesinde turunçgiller, cildi canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Yüksek miktarda C vitamini içerdiklerinden, kozmetik bakım ürünlerinde kullanılan başlıca malzemelerdendirler.

Turunçgil tüketimi, cildin dokusunu iyileştirerek ve hassas ciltlerdeki tahrişi azaltarak mimik çizgilerini ve kırışıklıkları azaltır.

Bu nedenle, turunçgilleri cildinizdeki yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak amacıyla kullanabilirsiniz. Bütün özelliklerinden yararlanabilmek için turunçgilleri soğuk bir yerde muhafaza etmeli ve tüketene kadar kabuklarını soymamalısınız.

6. Yulaf

Yulafın nemlendirici özelliği cilt bakımı için oldukça faydalıdır. Yulaf ölü hücreleri ortadan kaldırır, cildi nemlendirir ve siyah nokta ve sivilcelerin oluşumunu azaltır.

Bu yazımızı da okuyun: Cildinizi Nemlendirmek İçin Evde Nasıl Yulaf ve Bal Sabunu Yapılır

7. Omega-3 Yağ Asitleri Bakımından Zengin Yiyecekler

Omega 3 yağ asitleri içeren yiyecekler, cildinizi hem UV ışınlarından korur hem de canlandırır. Ayrıca cildinizi yumuşatır, nemlendirir ve cilt kuruluğuna karşı savaşır.

Omega 3 yağ asitleri içeren yiyecekler aşağıdaki gibidir:

Chia ve keten tohumu
Keten tohumu yağı
Ton balığı, somon ve sardalya gibi yağlı balıklar
Soya

8. Bitter Çikolata

Mağazalarda bitter çikolata içeren güzellik ürünlerine sıklıkla rastlayabilirsiniz. Bunun sebebi bitter çikolatada yüksek miktarda flavonoid, yağ asitleri ve antioksidanların bulunmasıdır.

%70’den fazla kakao içeren çikolatalar, cildi yumuşatır, serbest radikallerle mücadele eder, kırışıklıkları yumuşatır ve kan dolaşımını hızlandırır.

Tüketmenin yanı sıra, bitter çikolatayı cildinize de uygulayabilirsiniz. Böylece yaşlanma belirtilerini hafifletebilir ve yumuşak bir cilde kavuşabilirsiniz.

9. Yeşil Çay

Söz konusu cilt bakımı olduğunda yeşil çaydan bahsetmemek olmaz. Antioksidanlar ve flavonoidler bakımından zengin olan yeşil çay, yaşlanma belirtileriyle mücadele etmede oldukça faydalıdır. Buna ek olarak, serbest radikallerle mücadele ederek ciltteki tahrişleri ve iltihapları önler.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
KategorisiGüzellik ve Vücut Sağlığı