İçeriğe geç

Grip Seniz Gripten Kurtulmanız için Yapmanız Gereken Doğal Yöntemler !

Grip yüzünden bol miktarda sıvı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden kaybettiğiniz madensel tuzları telafi etmek için hem bolca su hem de izotonik içecekler içmeniz önemlidir.

Grip veya bir diğer adıyla influenza en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Solunum sistemine saldırır ve yine yaygın görülen soğuk algınlığının tersine grip, yüksek ateşe yol açabilir.

Virüs doğrudan salya parçacıklarıyla veya burun akıntısıyla bulaşır. Mikroplanmış bir obje aracılığıyla dolaylı yoldan da bulaşabilir.

Semptomlar aniden ortaya çıkabilir. Belirtilerin şiddet seviyesi kişinin bağışıklık sisteminin kapasitesine göre değişir.

Tam da bu yüzden evde grip olmuş yatarken, doğal olarak belli bir sürede zaten geçecek olsa bile onu tedavi etmek için gereken bazı önlemleri almalıyız.

Gribin nedenleri

Grip virüsü, enfekte olmuş kişiler öksürdüklerinde, konuştuklarında veya hapşırdıklarında havada ufak damlacıklar şeklinde gezinir.

Ne sebeple olursa olsun bu damlacıklarla yakından temas edildiğinde virüsle karşılaşma şansı yüksektir.
İnsanlar önce mikrobun bulaştığı herhangi bir objeye ve sonra da gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokunurlarsa, bu şekilde de virüse yakalanabilirler.
Grip virüsü sürekli değişir ve düzenli bir şekilde yeni oluşumlar ortaya çıkar. Virüsün sürekli değişen doğası nedeniyle aşı yapıldıktan sonra bile enfeksiyonun farklı bir versiyonuna yakalanabiliriz.

Aşağıdaki gibi durumlarda hastaların komplikasyonlarla karşılaşma ihtimalleri yüksektir:

Kronik solunum yolu hastalıkları
Bağışıklık sistemini riske sokan durumlar
Hamilelik
Çocukluk dönemi veya yaşlılık
Grip belirtileri
burunlarını silen kadın erkek
Soğuk algınlığının aksine, gribin klinik belirtileri virüsle temas edildikten kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Belirtiler virüse maruz kaldıktan sonraki 1-7 gün içinde görülmeye başlayabilir.

Gribin temel belirtilerinden biri yüksek ateştir. Çoğu durumda ateş 38.5 ile 41 derece arasındadır.

Diğer belirtiler şöyledir:

Kas ağrısı
Üşüme ve terleme
Baş ağrısı
Geçmeyen kuru öksürük
Yorgunluk ve bitkinlik
Tıkanıklık ve burun akıntısı
Boğaz ağrısı
Evde grip olmuşken kendinize nasıl bakmalısınız?
Çoğu zaman grip vakaları ortalama şiddettedir ve tıbbi müdahale gerekmez.

Belirtileri iyileştirmek için ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak tedavinin temeli evdeki yaşamınızda edinebileceğiniz bazı alışkanlıklardan oluşur.

Bulaşmayı engelleyin

İlki ve en önemlisi enfeksiyonun ailenin diğer üyelerine geçmesini engellemenizdir. Görmesi kolay olmasa da virüs saniyeler içinde bir vücuttan diğerine geçebilir.

Eğer mümkünse enfeksiyona yakalanan kişiyi izole etmeye çalışın ve ondan bir maske takmasını isteyin.
Hasta olan kişi burun akıntılarını silmek, öksürdüğünde veya hapşırdığında kullanmak için yanında peçete bulundurmalıdır.
Hasta kişilerin kullandığı objelerle sürekli temas halindeyseniz gün içinde sık sık elinizi yıkayın.

Antibiyotik kullanmayın
Dikkatli olun. Antibiyotikler grip vakalarında kullanılmak üzere üretilmemiştir. Çünkü gribin sebebi bakteriyel enfeksiyon değildir.

Bu tür bir ilaç kullandığınızda vücudunuzda antibiyotiklere karşı direnç oluşabilir. Bu da sağlığınız açısından tehlike yaratabilir.

Bazı belirtileri ateş düşürücü gibi reçetesiz satılan ilaçları kullanarak azaltabilirsiniz.
Komplikasyonlar yaşıyorsanız doktorunuz antibiyotik kullanmanız gerekip gerekmediğine karar verecektir.
Gribin belli başlı bazı belirtilerini yatıştırmak için belli çözümlere başvurabilirsiniz (neredeyse her eczanede bu tür çözümleri bulabilirsiniz).

Bol sıvı alın

Bu hastalık, vücudunuzun belli bir derecede susuz kalmasına yol açabilir. Çünkü vücut, sıcaklığı düzenlemek ve virüsle savaşmak için daha çok çalışmak zorunda kalır.

Bu yüzden susuzluğu önlemek için daha fazla sıvı, madensel tuz ve izotonik içecek tüketmelisiniz.

Çorbalar, meyve suları, bitki çayları harika seçeneklerdir.
Ev yapımı tuz solüsyonlarını kullanabilir veya doğrudan eczanelerde bulunan hazır tuz solüsyonlarından alabilirsiniz.

Ev yapımı çözümler hazırlamak

Belli bazı ev yapımı çözümler genel anlamda rahatsızlığı, tıkanıklığı ve gripten kaynaklanan diğer belirtileri giderebilir.

Geleneksel ilaçların alternatifi olabilirler veya geleneksel tedavinizi tamamlayıcı bir seçenek olarak onlara başvurabilirsiniz.

Bazı etkili seçenekler şunlardır:

Ekinezya, mürver çiçeği veya zencefil çayı
Bal ve limon
Soğan ve bal
Okaliptüs buharı
Tıkanıklığı azaltıcı esansiyel yağlarla göğüs masajı
Grip semptomlarınız mı var? Onları anında yok etmeniz mümkün olmayabilir ancak bu tavsiyeler iyileşme sürecinizi kolaylaştıracaktır.

No votes yet.
Please wait...
KategorisiSağlık Haberleri