İçeriğe geç

Daha iyi Uyumak için En iyi 7 Uyku Alışlanlığı

Merhabalar kıymetli takipçilerimiz sizler için bugün daha iyi uyumanız için 7 uyku alışkanlığından bahsedeceğiz sağlıkla kalınız saygılarımızla

Daha iyi uyuyabilmek için, açlık ya da ağır bir yemek uykuyu etkileyebildiği için, güzel bir akşam yemeği yemeniz ne çok az ne de çok fazla gerekir.

Her ne kadar birçok insan bu duruma kesin gözüyle baksa da, iyi bir gece uykusu çekmek, birçok sağlık durumunu etkileyen bir özelliktir. Uyumak, tüm insanlar için biyolojik bir ihtiyaçtır. Fiziksel ve mental performans, kalp sağlığı ve sağlıklı bir metabolizma oluşturulması adına vücudumuzun hayati fonksiyonlarının harekete geçmesini sağlar.

Hiç uyanmadan en az 7 ile 8 saat arası uyumamız gerekiyor. Yeteri kadar uyuyamaz isek, vücudunuz güç içerisinde gerçekleştirmesi gereken süreçleri tamamlayamaz.

Sonuç olarak, uykusuzluk hayat kalitenizi büyük oranda etkileyen fizyolojik, psikolojik ve duygusal reaksiyonları tetikler.

Aşağıda, iyi bir gece uykusu çekmek için 7 alışkanlığı sizler için açıkladık.

Bir deneyin deriz!

1. Yoga yapın

Yoga ve esneme hareketleri, yeteri kadar dinlenmeniz ve aklınız ile vücudunuzu rahatlatmanız açısından sağlıklı bir yoldur. Kimi hareketler fiziksel yetenek gerektirse de, kasları yormaz. Aynı zamanda uykuyu etkileyen stres ve endişe seviyesini de düşürür.

Aşağıdaki yararları da olduğunu söyleyebiliriz:

Daha iyi bir kan akışı
Daha iyi eklem esnekliği
Kas güçlenmesi
Daha iyi bir ruh hali
Kilo kaybı

2. Hafif bir akşam yemeği

Uykusuzluğun nedenlerinden biri, akşam yemeğini atlamak ya da sindirimi zor besinler tüketmektir. Bu öğüne kesin gözü ile bakmamanızda yarar var. Aşırıya kaçmamalı ve hafif ama doyurucu içerikte olmalıdır.

Sindirim sorunlarına ve reflüye sebebiyet veren yağlı ve işlenmiş besinler yemekten daha ziyade, şunları içeren besinler tüketmeniz fayda var:

Taze sebzeler
tam tahıllar (küçük porsiyonlar)
Yağsız etler

3. Yürüyüşe çıkın

Yemek yedikten hemen sonra uyumak iyi bir fikir değildir. Bu tür bir alışkanlık, normal bir saatte uyumanın zorlaşmasına sebep olan asit bazlı reflüye ve diğer sorunlara yol açabilir.

Uyumadan önce yediğiniz son öğünün üstüne bir yürüyüşe çıkın. Güzel bir yürüyüş sindirme de yardımcı olur ve aynı zamanda sizi stresten de uzaklaştır ve ruh halinizi iyileştirir.

4. Bir çay için

Belirli tıbbi özellikleri bulunan çayların, uykusuzluk ilaçlarına yönelmeden önce, size daha iyi gelecek özellikleri vardır. Uyumadan önce bir bardak çay içmek vücudu rahatlatır ve böylece uyku hormonlarının daha da kolay bir şekilde salınmasını sağlar.

Şu çayları öneririz:

Papatya
Kediotu
Ihlamur
Çarkıfelek
Lavanta
Limon
Biberiye
Nane

5. Rahatlatıcı müzik dinleyin

Bugünlerde, uyumanıza yardımcı olacak birçok rahatlatıcı müzik parçasını bulmak kolaydır. Stres, endişe ve uyku rahatsızlıkları ile ilgili diğer sorunlarla mücadele etmeye yardımcı olan bir çok terapi müziği vardır. Meditasyon yapmanıza ya da uyuyana kadar sizi rahatlatmak için basit bir yol olabilir.

6. Sıcak bir duş alın

Yoğun bir iş gününden sonra, uyumadan önce alınan sıcak bir duş vücudunuzu rahatlatmaya yardımcı olur. Çok uzun sürmesine gerek yok. Sıcak havanın, yorulan kasları gevşetmek, stresi azaltmak ve uykuya dalmayı zorlaştırıcı olsa da, yorgunluğu almak gibi bir etkisi vardır.

7. Uygun uyku ortamını oluşturun

Uyku ortamınız çok önemli bir faktördür. Odanın uygun koşullarda olması rahat bir uyku çekmenin önemli bir adımıdır. Yatak odanızda çalışma huyunuzdan vazgeçmenin gerekir. Beynin o bölgeyi uyku ile eşleştirmesi gerekir.

Eğer mümkünse, yatak odanızda televizyon ve bilgisayar gibi elektronik bir alet olmasın.
Yatağınız temiz ve rahat olsun.
Yatmadan önce, odanın sessiz ve olabildiğince karanlık olmasına dikkat edin.

No votes yet.
Please wait...
KategorisiSağlık Haberleri