Besinlerin Renklerinin Mucizesini Biliyor Muydunuz?

Bedenimizin ve ruhumuzun değerinin bilmek için yapılacaklar aslında zor değil, sadece iyi beslenme ve daha iyi koşularda yaşamaktan geçiyor. Hepimizin istediği aslında sağlıklı bir vücut, güçlü bir bağışıklık sistemi ve uzun bir ömür… Bunlar için ise en önemli faktör ise yeterli ve dengeli beslenmektir. Ancak neyi, nasıl ve ne kadar tüketeceğimizi belirleyemiyoruz. Aslında basit bir formülü mevcut; renklerle beslenme bu beslenme tarzında bitkilerin renklerine göre sınıflandırılması gerekiyor. Peki bitkilere rengi hangi maddeler veriyor ondan biraz bahsedelim.

Bitkilere renk veren bileşik maddeler fitokimyasallardır. Fitokimyasallar, bitkilerde doğal olarak bulunur ve aroma ve tat da sağlarlar. Bir porsiyon sebzede tam bilinmemekle birlikte 100 farklı fitokimyasal bulunabilmektedir. Bu bileşikler kanser türlerine ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu ve önleyici özelliktedirler. Kimyasalların insanlar açısından en önemli etkisi ise vücutta serbest radikallerle reaksiyona giren antioksidanlar gibi işlev görmeleridir.Serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmaları gerekir. Bağışıklık sistemimize en büyük destekçi olan sebze ve meyveler bu noktada büyük önem taşımaktadır.

Renklerle beslenme, kırmızı, sarı, turuncu, yeşil, mavi-mor ve beyaz olmak üzere 6 rengi içerir. Hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için hedefiniz sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmek ise ilk adımınız her gün bu altı farklı renge beslenmenizde yer vermek olmalıdır.

Hem hayatınızı hem de tabağınızı renklendirin!

Sarı Renkli Besinler

Kadınların üreme sağlığında etkili olan sarı besinler aynı zamanda; beyin, kalp ve damar sistemini koruyabilen göz ve cilt sağlığına olumlu etkisi olan lutein ve zeaksantin bileşiklerini içermektedir.

Sarı Besinler neler: Limon, sarı dolmalık biber,muz,ananas,zencefil kökü,sarı mercimek, sarı elma , naşhi armudu gibi besinlerdir.

Sarı besinlerden limon C vitamini kaynağıdır. Enfeksiyon önleyici etkisi ile vücuttaki bakterilerin oluşmasını önler. Sarı biber; vitamin ve mineral değeri oldukça yüksektir. Aynı zaman da vajinal ve periner bölge sağlığı açısından önemli bir besin grubudur.Ananas da bulunan bromelain enzimi yağ metabolizmasında önemli rol oynar. Sarı besinler, sindirim sistemi ve beyin fonksiyonlarını düzenlemede etkilidirler.

Mor Renkli Besinler

Mor renkli besinler içerdikleri antosiyanin adlı mor pigmentler sayesinde antioksidan özellikler yüksektir. Kanser hücrelerini baskılae ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca antosiyaninler yaşlanma karşıtı olarak da görev yapmaktadır.

Mor Besinler Neler: Pancar, patlican, böğürtlen, üzüm, mor lahana, mor havuç, siyah pirinç, mürdüm eriği, yaban mersini, hurma, siyah zeytin gibi besinlerdir.

Mor besinlerden pancar, yüksek antioksidan etkisi ile kansere karşı koruyucu etkisi yüksektir. Ayrıca kadınlarda karaciğer sağlığında etkin rol oynar. Karaciğer kaynaklı birçok deri hastalığını korur. Mor üzüm beyin gelişimini destekler ve içerdiği lif ve vitaminler sayesinde toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur ve beyin sağlığı ve gelişimi için etkin rol oynar. Mor besinler resveratrol içerdikleri için kardiyovasküler sistemi için faydalı olmakla birlikte iltihaplanmayı azaltır ve kan şekerini regüle eder.

Yeşil Renkli Besinler

Yeşil renkli besinler güçlü bir bağışıklık sistemi, silt sağlığını koruma, kanserli hücrelerin üremesini engeleme gibi işlevlerinden hariç kalp ve damar sağlığını da korur. Yeşil renkli besinlerin kendilerine özgü bileşikleri sayesinde hormonlar üzerinde etkili olmaları ve karaciğerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Yeşil Besinler Neler: Ispanak, yeşil elma, brokoli, brüksel lahanası, yeşil zeytin, avokado, kivi, marul, salatalık, biber, taze soğan, roka, bakla, bezelye, semizotu  yeşil gruba örnek besinlerdir.

Yeşil renkli besinler içinde brokoli, C vitamini ve lif değeri yüksek olan bir besin grubudur. Obeziteye karşı korumada etkili olan ve yüksek antioksidan , omega 3 yağ asitleri ile beyin ve göz gibi organların korunmasında etkilidir. Yeşil besinler içerisinde diğer bir besin ise avokado olup, potasyum açısından en zengin besin grubudur. Besin içeriği zengin olan avokado aynı zaman da vücutta oluşan iltihaplı hastalıklara karşı koruyucu ve yok edici etkisi yüksektir. Yeşil zeytin ise anti- inflamatuvar ve antioksidandır. İçerdiği ethidroksitirosol, oleuropein, oleokanital gibi bileşikler kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcıdır. Hatta bu faydalarından dolayı zeytin özü besin takviyesi olarak da bulunmaktadır. Fakat sağlıklı bir beslenme programıyla takviye almaya gerek yoktur.

Turuncu Renkli Besinler

Turuncu renkli besinler beta- karoten içerirler. Beta- karoten bağışıklık sisteminin güçlenmesi, göz hastalıklarının önlenmesi , kemik sağlığının korunmasında etkilidir. Turuncu renkli besinlerde bulunan bir diğer önemli bileşen bio-flavanoidlerdir, bio-flavanoidler C vitamini ile beraber çalışırlar ve kalp krizi, kanser riskini azaltırlar, güçlü bir kemik yapısına ve sağlıklı bir cilde sahip olmamıza yardımcı olurlar.

Turuncu Besinler Nelerdir: Havuç, bal kabağı, portakal, kavun, mandalina, tatlı patates, zerdeçal, kayısı, mango, cennet hurması, nektarın bu gruptaki sebze ve meyvelerdendir.

Turuncu renkli besinlerden kayısı, kadınların göz ve cinsel sağlığı açısından tüketmesi önerilen besinlerden biridir.Kayısı kan şekerini dengeler.Diğer bir turuncu besin olan havuç ise A vitamininden zengindir. Gün içerisinde yediğiniz 1 adet havuç göz sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Beyaz Renkli Besinler

Beyaz renkli besinler içerdikleri alisin flavanoidler sayesinde antibakteriyel özellikleri yüksektir. Alisin özellikle sarımsakta yoğun olarak bulunmaktadır. Sarımsağın ezilmesi ile birlikte ortaya keskin bşr koku çıkar bu koku içerdiği kükürt bileşiklerinden oluşur. Alisin enfeksiyon üzerine oldukça etkili bir bileşiktir.

Pırasa, turp, sarımsak, mantar, soğan, kereviz, karnabahar, kakao, Hindistan cevizi, kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut), tahıllar (buğday, arpa, çavdar), tahin, yağlı tohumlar (ceviz, fındık, keten) bu gruba ait besinlerdendir.

Kırmızı Renkli Besinler

Kırmızı renkli besinler antioksidan etkisi ile hem vajinal hastalıklar hemde kalp hastalıkları açısından koruyucu özellikleri yüksektir. Bağışıklık sistemini destekler ve kulak burun, boğaz hastalıklarına iyi gelir. Kırmızı besinler içerdikleri likopen sayesinde, prostat, göğüs ve cilt kanserlerine karşı güçlü bir koruyucu özelliktedir.  Likopenin vücudumuzda en iyi emilimini sağlamak için besinin pişirilmesi ve bir miktar yağ eklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle zeytinyağı ile hazırlanmış bir domates sosun likopen içeriği oldukça yüksektir. Flavanoid ailesinin bir pigmenti olan antosiyaninler; Alzheimer ve kalp hastalığı riskini azaltma da dikkat çeker.

Kırmızı Besinler Neler: Domates, çilek, vişne, kiraz, kırmızı elma, karpuz, ahududu, nar, kırmızı biber, pancar, barbunya, kırmızı kinoa… Bu renk grubundaki besinler likopen ve antosiyaninler içermektedir.

Kırmızı renkli besinlerden olan domates ve kırmızı elma antioksidan özelikleri yüksektir. İçerdikleri bol vitamin ve antioksidan özelliklerinden dolayı pek çok hastalığa iyi gelir. Üst solunum yolu enfeksiyonları,akıntı ve benzeri şikayetlere karşı da etkilidir.